Ağrı’da Kurulan Tekstil Kent 5 Bin Kişilik İstihdam Sağlayacak

Ağrı Tekstil Kent, çok fazla işsizin bulunduğu Ağrı’da 5 bin kişilik istihdam oluşturacak.

Ağrı’da Kurulan Tekstil Kent 5 Bin Kişilik İstihdam Sağlayacak

Ağrı'da inşası başlayan Ağrı Tekstil Kent, 5 bin kişilik istihdam oluşturarak şehri tekstil alanında söz sahibi konuma getirecek. İl Özel İdaresi tarafından Suçatağı bölgesindeki Ağrı Tekstil Kent Projesi kapsamında ilk iş yerlerinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Ağrı Valisi Süleyman Elban, göreve başlamasının ardından şehrin istihdamı ve kalkınması için çalışmalara başladığını vurguladı.

Ağrı Yatırım Planlarında Arka Planda KalıyorŞehrin kalkınmada öncelikli 6. bölge konumunda olduğunu ifade eden Elban, bunun yanı sıra Malatya, Adıyaman ve Urfa’nın da 6. bölgede bulunduğunu anımsatarak, bu nedenle İstanbul, Bursa'daki yatırımcılara Ağrı'da yatırım yapılması tavsiye edildiğinde bu yatırımcıların diğer bölgeleri daha avantajlı gördüğünü belirtti. Bölgede tekstil işi ile uğraşacak yatırımcılara yer verildiğini, bina inşa edildiğini ve elektrik, su, doğalgaz getirildiğini vurgulayan Elban, yatırımcıların yalnızca işletme için makine- teçhizat alması gerektiğini dile getirdi. Özellikle bu sektörle uğraşan Ağrılı vatandaşların projeye ilgi göstermeye başladığını ifade eden Elban, 258 dönüm arazinin Tekstil Kent için tahsis edildiğine dikkat çekerek, yatırımcılara 50 bin metrekare kapalı alan yapılacağını bildirdi.

Kendileriyle anlaşma yapan ve bölgeye kısa süre içinde geleceğini belirten yatırımcılar için 16 bin metrekarelik ilk etabın bugün inşasına başlandığını ifade eden Elban, ilk etapta biraz ilerleme kaydedildiğinde yeni yatırımcılar için de ikinci etabın inşasının başlayacağını aktardı.

Şu an temeli atılan bölgede 2 bin kişilik istihdam sağlanacağını dile getiren Elban, bölgenin tümünde 50 bin metrekarelik alana inşa edilecek tesislerle bölgede 5 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Uluslararası çalışan Ağrılı hemşerilerin bulunduğunu belirten Elban, buraya gelecek şirketlerin tümünün ihracata yönelik çalışan uluslararası şirketler olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri