Amatörlere Vergi İadesi Resmi Gazete'de!

Amatör spor dallarında görev alan sporcuların merakla beklediği düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği dile getirildi.

Amatörlere Vergi İadesi Resmi Gazete'de!

Amatör sporcular için merakla beklenen düzenleme sonunda çıktı. Spor ücretleri üzerinden ödenen gelir vergisi tutarları sadece amatör dallarında iş verene geri iade edilecek.Maliye ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının, "Sporcu Ücretlerinden Tevkif Yoluyla Alınan Gelir Vergisinin İadesi Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre; yeni yayınlanan yönetmelikte spor kulüpleri ve sportif sahada faaliyet gösteren ve sermaye şirketleri tarafından amatör sporculara ödenen ücretler üzerinden alınan gelir vergisi tutarlarına düzenleme getirildi.

Kulüpler Uzun Zamandır Bekliyordu

Ülkemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüpleri sporculara ödemiş oldukları ücretlerden alınarak vergi dairelerine yatırılan gelir vergisi tutarları, iş verene tekrardan geri iade edilecek. Amatör spor dallarında mücadele eden kulüpler uzunca bir süredir bu yönetmeliğin devreye alınmasını bekliyorlardı. Bu iadelerden ülkemizde faaliyet gösteren spor kulüpleri ve federasyonlara kayıt yaptıran ve sportif faaliyetlerde bulunan sermaye şirketleri yararlanabilecek. Aralarında 3 büyük kulübümüzün de bulunduğu Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ta uzunca bir süredir bu düzenlemeyi bekliyorlardı.

Gelir vergisi iade uygulamasından, sadece sporculara verilen ücretlerden alınan ve beyan edilerek vergi dairesine ödenen tutarlar ile sınırlı olmak üzere yararlanılacağı belirtilirken, işverene tabi ve belirli bir iş yerine bağlı personellere hizmet karşılığında sağlanan para ve ayınlarla sağlanan ve parayla temsil edilebilen menfaatlerin ücret çerçevesinde vergilendirileceği, sporculara söz konusu faaliyetlere yönelik  ilişkin aylık ücret, başarı primi, maç başı ücreti, imza parası, imaj hakkı ve sair adlar ile gerçekleştirilen ödemeler ve sağlanan menfaatlerin ücret kapsamında değerlendirileceği dile getirildi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri