Antalya’da Hedef 200 Bin Kişi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’den istihdam seferberliğine ilişkin açıklama geldi.

Antalya’da Hedef 200 Bin Kişi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’den istihdam seferberliğine ilişkin açıklama geldi. Çetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu istihdam seferberliğine katılacaklarını belirtti. Çetin, bu kapsamda hedeflerinin 200 bin kişi olduğunu ve bu yıl en az 150 bin kişi alınacağını söyledi. Söz konusu seferberliğe ilişkin olarak SGK primleri de yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanacak.

ATSO'nun Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kent ve ülke gündemi ile birlikte ekonomi konuşuldu. Toplantıya ATSO meclis ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, bu ayın ana gündeminin istihdam seferberliği olduğunu söyledi.Davut Çetin, istihdam seferberliğine ilişkin SGK prim indiriminin Antalya açısından geç kalınmış bir uygulama olduğu yorumunda bulundu. Her şeye rağmen bir yerden başlamak gerektiğini belirten Çetin, işsizlik sorununun gündemde olmadığını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konulmasının ardından gündeme geldiğini ifade etti. Bunun üzerine istihdam seferberliğinin başlatıldığını aktaran Çetin, teşvikle birlikte 2 bin 177 liralık asgari ücret maliyetinin 773 lira prim ve vergi desteği ile birlikte 1400 TL'ye düştüğünü söyledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, teşviğin içeriğine ilişkin bilgi verdi. 1 Şubat'tan 31 Aralık'a kadar işe alınan sigortalılar için teşviğin söz konusu olduğunu belirten Çetin, teşviğin şartlarını da açıkladı. Çetin, işveren şirketin SGK’ya ilişkin bir borcunun olmaması ve kayıtdışı işçi çalıştırmamış olması gerektiğini söyledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 2017'ye ilişkin beklentilerin olumsuz olduğuna dikkat çekti. Davut Çetin, konuya ilişkin olarak yapılan ankette, birinci sorunun yüzde 68 ile durgunluk, ikinci sorunun yüzde 33 ile vergi ve prim yükü olduğunu bildirdi. Çetin, üçüncü sorunu ise diğer maliyetlerin yüksekliği olarak açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER