Arap Ülkelerinden Bin İş Adamı Türk Firmalarıyla Buluşacak!

İstanbul'da gerçekleştirilecek fuara, toplam 15 Arap ülkesinden bin iş adamının katılım göstereceği ifade edilirken, bu iş adamlarının 150'den fazla Türk firmasıyla buluşacağı belirtildi. 

Arap Ülkelerinden Bin İş Adamı Türk Firmalarıyla Buluşacak!

TÜRAP desteği ile TurabExpo tarafından 2 Mayıs ila 4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da Pullman İstanbul Airport and Convention Center'da yapılacak olan buluşma çerçevesinde,  15 Arap ülkesinden toplam bin iş adamının 150'yi aşkın Türk gıda firmasıyla buluşacağı aktarıldı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TÜRAB Genel Başkanı Sabuhi Attar, Arapların en çok talep gösterdikleri ürünlerin gıda sanayisinde yer aldığının altını çizerek, her türden dondurulmuş sebze ve meyvelerin, taze sebze ve meyvelerin, konserve ve hazırlanmış paketlerinmiş gıdaların bu tercihler arasında bulunduğunu dile getirdi. 

Türkiye Ön PlandaÜlkemizde en fazla rağbet gören bir diğer ürünün ise peynir olduğunu söyleyen Attar, yumurta ve tavuk gibi ürünler ile de Arap pazarına girmenin mümkün olduğuna vurgu yaptı. Arap gıda pazarı baz alındığında ülkemizin üst sıralara çıkacağını söyleyen Attar, Özellikle Avrupa ülkelerinin, Arap pazarına girme çabalarının bilindiğini ve bu çerçevede gerçekleştirdikleri tanıtımların bir hayli fazla olduğunu belirtti. 

Türkiye'nin bu doğrultuda bir adım atması bakımından fuarın önem arz eden bir fırsat olduğunu söyleyen Attar, ülkemizdeki ürünlerin kaliteli ve helal olduğunu bildirdi. Özellikle bu dönem içerisinde ülkemizde et ihtiyacı bulunduğunu dile getiren Attar, Arap ülkelerinden Sudan ve Somali gibi ülkelerde oldukça ucuz fiyata sığır ve koyun etleri olduğunu belirtti. 

Türkiye'nin söz konusu fuar sayesinde, bahsi geçen ülkeler ile ilişkilerini artırma fırsatı elde edeceğine vurgu yapan Attar, bu sayede alım yapılan etlerin, işlenmiş olarak tekrardan oralara satılabileceğini bildirdi. 

Pazar Payı Arttırılacak

Öte yandan fuar ile gıda sektöründe yüzde 80'lik dilimde dışa bağımlılığı bulunan Arap ülkelerinde, Türk firmaların yüzde 5'lik dilimdeki pazar payının üst seviyelere taşınmasının amaçlandığı ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri