Asparagas Risk Raporları Cezalandırılacak

Son dönemlerde artan döviz fiyatlarının arkasında asparagas risk raporları oluşturan bazı kurumların olduğundan şüphe edilince bu konuda bir çalışma başlatıldı. Hükümet destekli olarak incelemeler başlatıldı.

Asparagas Risk Raporları Cezalandırılacak

Son dönemlerde artan döviz fiyatlarının arkasında asparagas risk raporları oluşturan bazı kurumların olduğundan şüphe edilince bu konuda bir çalışma başlatıldı. Hükümet destekli olarak incelemeler başlatıldı. Son dönemlerde dolar fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesi ve yükselişin önüne geçilememesi Türk ekonomisine zarar vermeye ve Türk Lirasının değerinin azalmasına neden oldu. Bunun üzerine hükümet dolar fiyatlarını düşürmek amacıyla çeşitli önlem paketlerini piyasaya sürmeye başladı. İlk olarak vatandaşlara çağrı yapıldı ve ellerinde bulunan dolarları bozdurmaları yönünde çağrı yapıldı. Ardından Merkez Bankası tarafından çeşitli para politikaları belirlendi. Bu durum karşısında hızlı bir şekilde yükselmeye devam edince farklı alternatifler göz önünde bulundurulmaya başlandı. 

Yapılan incelemeler sonrasında dolar fiyatlarının yükselmesi için bazı spekülasyonların ortaya atıldığı belirlendi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. İncelemeler sonrasında doların şu an bulunduğu durumun olması gereken seviyede olmadığı anlaşıldı. Kurdaki yukarı yönlü hareketliliğin yapılan olumsuz yöndeki bir psikolojik algının sebep olduğu yönünde ciddi bulgular saptandı. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamalara göre 'Doların henüz bu kadar yüksek olmasını gerektirecek bir riskin olmadığını görüyoruz. Bu durumda fiyatların üzerinde bazı psikolojik baskıların olduğunu görüyoruz. Bu durumu tespit etmek için çalışmaları başlattık' ifadelerini kullandı. 

Kurun tekrar normal seviyelere çekilmesi için Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen bazı müdahalelerin bu anlamda yeterli olmayacağına özellikle dikkat çekildi. Yatırımcılara bazı asparagas haberlerin yollandığı ve bu sayede olası fiyatların manipüle edildiği belirlendi. Özellikle bazı dikkat çekici işlemlerin forex piyasası üzerinden gerçekleştirildiğinin belirlenmesi üzerine işlemlerin tek tek incelenmesine karar verildi. Kuru yukarı yönlü hareketlendiren bazı güçlerin bulunması için çalışma başlatıldı. Yurt dışında bulunan finansal güçlerin bazı raporlar hazırladıkları görüldü. Hazırlanan raporlara göre Türk lirasının değerinin düşük olmasından dolayı ticaret hacminin artabileceği ve bunun ardından dış ticaret açığının bu sayede kapatılabileceği yönünde bazı yorumlar yapılmaya başlandı. Kuru hareketlendirecek manipülasyonlar yapan firmaların ve kişilerin tespit edilmesinden sonra cezai işlemlerin uygulanacağı açıklandı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri