Avokadoyu Don Vurdu! Fiyatı 8 Lira Oldu

Ülkenin avokado üretiminin yüzde 70'lik bölümünün karşılandığı Alanya'da geçtiğimiz sene görülen don olaylarından dolayı meyvenin tanesi marketlerde 8 TL'den satılmaya başlandı.

Avokadoyu Don Vurdu! Fiyatı 8 Lira Oldu

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı oalrak görev yapan Hilmi Sevilgen gerçekleştirdiği açıklama doğrultusunda, ülke genelinde yarı tropikal avokadonun yetiştirilebilmesi adına en uygun bölgenin Alanya olduğunu dile getirdi. 

Alanya'nın toplam avokado üretiminin yüzde 70'lik bölümünü karşıladığından bahseden Sevilgen, ticari değeri her geçen gün artış gösteren avokadonun ihracatının yapılmaya başlandığını ifade etti. 

Fiyatı 8 Liraya Ulaştı

Avokado fiyatlarının son zamanlarda artış gösterdiğini ve bu duruma geçtiğimiz kış ayında görülen don olaylarının neden olduğunu aktaran Sevilgen, avokadonun geçtiğimiz sene 2 ila 4 TL arasında değişen fiyatının son dönemlerde 8 lira düzeyine ulaştığını kaydetti. Geçtiğimiz kış avokadonun yüzde 50'sinin çiçek açtığı sırada donduğunu dile getiren Sevilgen, ürünün eksik olduğunu ve geçtiğimiz seneye kıyasla fiyatların yüzde 40 ila 50 arttığını aktardı. Avokadonun ülkemizde bilinirlik düzeyinin artış gösterdiğine değinen Sevilgen, insanların alım gücünün de yükseldiğini dile getirdi. 

Sevilgen, son dönemlerde ihraç ürünü konumuna gelen avokadonun bu sene yeterli miktarda üretilememesinden dolayı ihracat gerçekleştiremediklerinin altını çizerek, ithalat yapmak zorunda kaldıklarına değindi. 

30-40 Milyon İnsan Avokado Tüketiyor

İthalatın kendileri bakımından sorun olmadığını söyleyen Sevilgen, yurt dışı ürünün kendilerine herhangi bir zararının bulunmadığını dile getirdi. Üretim arttığı zamanlarda tüketiminde daha çok olacağını aktaran Sevilgen, şu anda 30 ila 40 milyon insanın avokado tükettiğini belirtti. 

Öte yandan Sevilgen, birliğe bağlı 84 kayıtlı üreticinin var olduğunu aktararak, üreticilerin kendilerine destek olmasını istediklerini ve birliğe gelerek kaydolup, birliği güçlendirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri