Avrupa Sanayi Üretiminde Frene Bastı!

Avrupa İstatistik Ofisi Avrupa’nın Nisan ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi ve AB üretimi düşürdü.

Avrupa Sanayi Üretiminde Frene Bastı!

Avrupa İstatistik Ofisi Avrupa’nın Nisan ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre Euro Bölgesi ve AB üretimi düşürdü.

Avrupa’nın Sanayi Üretimi Yılın Dördüncü Ayında Geriledi

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından her ay düzenli olarak yapılan açıklamaya göre Avrupa’nın sanayi üretimi Nisanda ay bazında geriledi. Euro Bölgesi’nde ölçülen azalış yüzde 0,9 olarak açıklandı. AB üyesi ülkelerdeki genel düşüşse yüzde 0,8 olarak belirlendi.

Euro Bölgesinde Sanayi Üretimi Yıllık Yüzde 1,7 ArttıKısa adı Eurostat olan Avrupa İstatistik Ofisi, Euro Bölgesi’ndeki Nisan ayı sanayi üretim araştırmasını tamamladı ve elde ettiği verileri duyurdu. Buna göre 19 üye ülkeden oluşan Euro Bölgesinde sanayi üretimi mevsimsel etkilerden arındırıldığında aylık yüzde 0,9 gerileme yaşadı. Yıl bazındaki değişim ise yukarı yönlü oldu. Eurostat sanayi üretiminin bölge dahilinde yıllık yüzde 1,7 arttığını açıkladı.

AB’nin Sanayi Üretimi Mart Ayına Göre Yüzde 0,8 Azaldı

Eurostat’ın açıklamasında Avrupa Birliği verileri de yer aldı. 28 üyeli birliğin sanayi üretimi yılın dördüncü ayında ay bazında geriledi, yıl bazındaysa arttı. Aylık verileri yüzde 0,8’lik düşüşe işaret etti. Yıllık artışsa yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleşti.

Yapılan incelemeye göre Avrupa Birliği üyeleri arasında sanayi üretimini, bir önceki aya kıyasla en çok düşüren ülke Litvanya oldu. Azalış yüzde 7,9 seviyesinde ölçüldü. Bunu Hollanda yüzde 4,4’luk gerileme ile takip etti. Yunanistan’ın sanayi üretimiyse ay bazında yüzde 3,3 oranından azaldı.

Öte yandan sanayi üretimini ay bazında artıran birlik üyesi ülkelerin başını İrlanda çekti. Ülke üretimi mart ayına kıyasla yüzde 9,1 artırmayı başardı. İrlanda’yı Romanya ve Danimarka takip etti. İrlanda’daki üretim verisi yüzde 2,1’lik artışın yakalandığı gösterdi. Danimarka’daki değişimse yüzde 0,8’lik artış olarak kayda alındı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri