Bakan’dan 3. Havalimanı Açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. Havalimanı Projesi'ne ilişkin açıklama yaptı.

Bakan’dan 3. Havalimanı Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. Havalimanı Projesi'ne ilişkin açıklama yaptı. Arslan, projenin ilk fazını 2018'in ilk çeyreğinde devreye sokmayı hedeflediklerini belirtti. Arslan, 3. Havalimanı projesi kapsamında, kimsenin çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Arslan, Türk Kızılayı'nın başlattığı "Kan ver, hayat ver" kampanyası kapsamında kan bağışında bulundu. Kan bağışının ardından açıklama yapan Arslan,  İstanbul 3. Havalimanı projesi kapsamında, Hollandalı bir firmanın desteğini çektiği söylentisine ilişkin,  tüm firmaların işine devam ettiğini söyledi.Bakan Arslan, proje kapsamında tüm işlerin yolunda gittiğini belirterek, içinde bulunulan ortamda ekonomik olarak ülkeyi güçsüz göstermeye çalışan aktörlerin olduğundan bahsetti. Bu aktörlere en iyi cevabı 1915 Çanakkale Köprüsü ihale sürecinde verdiklerini kaydeden Arslan, bu projede 7 yerli 8 yabancı olmak üzere 4 ülkeden teklif geldiğini hatırlattı. Ayrıca 13 finans kuruluşunun da projeyi finanse etmek istediklerini aktaran Arslan, yapılan projelere bu kadar önemli tekliflerin geldiği bir ortamda İstanbul 3. Havalimanı projesinden  herhangi bir firmanın çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, limanlarda tartım ücretlerine ilişkin yapılan düzenleme kapsamında bilgi verdi.  Arslan, Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS) kuralları çerçevesinde 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle  gemilerde dolu konteynerlerin darasının ölçülerek teyit edileceğini aktardı.

Arslan ayrıca, Türk tekne sahiplerinin yabancı bayrak takmasına ilişkin olarak da, Türk bayrağına geçişini kolaylaştırmak amacıyla çeşitli düzenlemeler yapıldığını ve bu konuda önemli bir adım atıklarını söyledi. Arslan, bu kapsamda 6 bin civarında teknenin Türk bayrağına geçmesini umduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER