Bakan’dan Sicil Affı Açıklaması

Eleştirilere cevap veren Mehmet Şimşek kredi almak için sicil affının tek başına yeterli olmadığını belirtti.

Bakan’dan Sicil Affı Açıklaması

Sicil affının gelmesi sorunları ortadan kaldırmadı ve sorunlar aynen devam ediyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, torba tasarının Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi esnasında bir konuşma gerçekleştirdi. Fethi Gürer, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e sicil affının bankalarda uygulanmadığı yönünde bir şikayeti aktardı. Gürer, bankacıların henüz müdürlükten talimat gelinmediği söyleyerek, Kredi'ye başvuranları geri çevirdiğini ifade etti.CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da sicil affına ilişkin değerlendirmede bulundu. Gaytancıoğlu, vatandaşın sicil affı ile üzerindeki lekenin kalktığı düşüncesiyle bankalara başvurduğunu belirterek, bankalardan ‘siciliniz bozuk' denilerek geri çevrildiğini belirtti. Gaytancıoğlu ayrıca, bankalar tarafından kardeşinin, eşinin sicili bozuk denilerek kredinin verilmediği vatandaşların olduğunu belirterek Bakan Mehmet Şimşek’e şikayette bulundu.  

Eleştirilere cevap veren Şimşek ise,  kredi almak için sicil affının tek başına yeterli olmadığını belirtti. Şimşek, Meclis'ten çıkan sicil affı düzenlemesinin bütün bankalar için bağlayıcı olduğunu söyledi. Bankaların kime ne ölçüde kredi verip vermeyeceği hususunun bambaşka bir konu olduğunu belirten Şimşek, sicil affının varlığı yada sicilin temizlenmiş olmasının tek başına yeterli olmadığını ifade etti. Şimşek, bir kredi başvurusu olduğunda öncelikle risk değerlendirmesi yapıldığını  ve daha sonra teminata bakıldığını ifade ederek, bu hususlara göre kredi ya verilir ya verilemez değerlendirmesinde bulundu. .

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de konuya ilişkin olarak açıklama yaptı. Tüfenkçi, gereken şartları taşıdığı halde kredi alamayan vatandaşların bakanlığa haber vermesini istedi. Tüfenkci, beyaz bir sayfa açmak amacıyla  sicil affını getirdiklerini ifade etti. Kredi borcu var diye yada geciktirip ödedi diye kredi vermeyen bankaların olması halinde gerekenin yapılacağını aktaran Tüfenkçi, bu konuda çok katı olduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER