Bakanlık UBER İçin Düzenleme Yapacak

Son günlerde iyice artan taksicilerin UBER konusundaki şikayetleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konu ile ilgili bir düzenleme hazırlığı içerisine girmesine neden oldu.

Bakanlık UBER İçin Düzenleme Yapacak

İstanbul taksicilerinin UBER araçlarına saldırmaya başlaması ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri protestolar konunun bakanlık tarafından ele alınmasına neden oldu. Mevzuatta UBER gibi bir kuruluşun yeri olmadığını belirten bakanlık yetkilileri teşebbüs hürriyeti nedeni ile bu firmanın faaliyetlerinin yasaklanamayacağını ancak konunun düzenleme altına alınmasına çalışılacağını dile getirdi.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri UBER uygulaması teşebbüs hürriyeti çerçevesinde ticari bir faaliyet olarak nitelendiriyor. Taksicilerin vergisiz çalışma ve haksız kazanca yol açma nedeni ile şikayette oldukları ve kendi kazançlarını engellediğini dile getirdikleri firma ise kendilerinin sadece özel bir yazılım ile müşteriyle şoförü buluşturduğunu ve sistemlerine kayıtlı olan şoförlerin gelir vergisi ödemelerini gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

İki Taraf da Haklı

Konu ile ilgili açıklamada bulunan bakanlık yetkilileri hem dünyada hem de ülkemizde taksici esnafının bu konudaki şikayetlerinde haksız sayılamayacağını belirtti. UBER’in bazı ülkelerde fazlası ile gelişerek taksilerin yerini aldığını belirten uzmanlar, benzer bir durumun taksi plakası maliyetlerinin çok yüksek olduğu ülkemizde binlerce ailenin sorun yaşamasına neden olacağını dile getirdi. UBER ise hem daha güvenli, ucuz ve de pratik olduğu için tercih ediliyor. Vatandaşların tercihlerini önemseyen UBER sürücüleri araçlarında özel imkanlar sağlayabiliyor. 

Vatandaş Taksicilerden Şikayetçi

Konu ile ilgili sosyal medyada yorum yapan vatandaşlar ile taksicilerin UBER protestolarından şikayetçi. Kısa mesafe götürmeme, yolcuyu rahatsız etme, gereksiz yere uzun mesafelerden dolaştırarak daha fazla para alma gibi nedenler ile taksi kullanmak istemediklerini belirten vatandaşlar UBER araçlarında olduğu gibi ücretin baştan tespit edildiği, temiz ve dolandırıcılık içermeyen taksiler olması durumunda taksi esnafının sorun yaşamayacağını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri