Beklenen Yasa Meclisten Geçti!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği o yasa Meclis’te kabul edildi.

Beklenen Yasa Meclisten Geçti!

Milyonlarca kişinin merakla beklediği o yasa Meclis’te kabul edildi.

Devlet tarafından vergisini düzenli ödeyenlere uygulanacak yüzde 5 oranında vergi indirimine dair yasa mecliste kabul edildi. Buna göre ne olursa olsun 1 milyon liradan daha fazla olmayacak.

Gelir Vergisi Yasası ile bazı yasalarda değişiklik yapılması hakkındaki yasa teklifinin vergi indirimini içeren 4. Maddesi Meclis’te kabul edildi. Yeni yasaya göre, bankacılık, sigortacılık ve finans sektöründe faaliyet gösterenler ile zirai, ticari ve meslek faaliyette olanlar bu yasa kapsamına dahil edilmedi. Bunun haricinde olup gerekli şartları taşıyan kurumlar vergisi mükelleflere yıllık kurumlar veya gelir vergisi beyannameleri esas alınarak hesaplanan vergi tutarının yüzde 5’i indirim olarak uygulanacak. Ancak hesap edilen indirim tutarı 1 milyon liradan daha fazla olamayacak. İndirim tutarının ödenmesi gereken indirim dışındaki vergiden daha fazla olması halinde beyanname tarihlerini takip eden 1 yıl içinde mükellefin diğer vergilerinden mahsup edilecek.Ayrıca indirimin hesaplandığı beyanname tarihi itibariyle vergi cezaları dahil asıl vergi tutarının 1000 liradan fazla gecikmiş borcu bulunmaması da gerekiyor.

Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen yasanın bir diğer içeriği ise tapu harçları ile ilgili. Bundan böyle Bakanlar Kurulu, tapuda işlem görecek gayrimenkullerin türünü, sınıfını, büyüklüğünü, bulunduğu yer ve vergi değerlerini baz alarak tapu harcı oranını belirleyecek.

Yeni inşa edilen konut ve iş yerlerinin Türkiye’de yaşamayan vatandaşlara satışının gerçekleşmesi halinde de satış bedeli olan meblağı yurtdışından döviz olarak getirilmesi şartı ile KDV’ya tabi tutulmayacak.

Bakanlar Kurulu ilgili kanunun diğer maddeleri üzerinde bugün de çalışmalarını sürdürecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 06:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER