Borçlanmada Dolar Yerine Altın Tercih Edilebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından getirilen altın ile borçlanma önerisi piyasada farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Borçlanmada Dolar Yerine Altın Tercih Edilebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Global Girişimcilik Kongresinde gündeme farklı bir tartışma getirmiş ve uluslararası borçlanmalar dolar kuru ile değil altın üzerinden gerçekleştirilmesini önermişti. Finans çevrelerinde tartışma konusu olan bu durum bazı uzmanlar tarafından mümkün görünmezken bazı ekonomi uzmanları ise iyi bir çalışma ve sistem ile bu konuda sağlıklı bir sonucun elde edilebileceğini belirtti.Cumhurbaşkanı dünkü konuşmasında IMF ve G20 üyelerine seslenerek borçlanmaların neden dolar kuru üzerinden gerçekleştirildiğini sordu. Dolar kurunun dünya genelinde bir baskıya neden olduğu ve devletlerin bu kur baskısından kurtulmak için dolar ile borçlanmaktan vazgeçmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan bu konuda altın ile borçlanma olanağı oluşturulması önerisinde bulundu.

Maliyeti Daha Düşük Olacaktır

Konu ile ilgili yorum yapan uzmanlar altın ile borçlanmanın maliyetinin daha düşük olacağını ifade ediyor. Altının kısa vadeli faizlerinin yüzde 1 civarında olduğunu belirten uzmanlar iç piyasada şu anda sadece kuyumcular tarafından kullanılmakta olan altın ile kredi politikasının uluslararası piyasada ise bir karşılığı net olarak bulunmuyor.

Altın ile Borçlanmada da Dolar Kuru Etkili

Konu ile ilgili yorum yapan bazı uzmanlar ise altın fiyatının da global olarak dolar kuru üzerinden belirlendiğini belirterek kur baskısının burada da geçerli olacağını ve bu nedenle bu sistemin hali hazırda kullanılan sistemden daha farklı olmayacağını belirtiyor. Altın konusunda fiyatlandırmanın çok daha karmaşık ve doğa üzerinden belirlenen bir mekanizması olduğunu dile getiren uzmanlar, söz konusu dolar gibi bir yabancı para birimi olduğunda buna Merkez Bankası tarafından müdahale edilme olanağı bulunduğunu ancak altın ile yapılacak bir borçlanmada yaşanan fiyat artışına kimsenin müdahale edemeyeceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri