Borçlarını Yapılandıracak Vatandaşlar GİB’in İnternet Sitesinden Başvurabilir!

Kamuya ilişkin borçların yeniden yapılandırılması kapsamında GİB, borcu olan vatandaşların başvurularını Ramazan Bayramı süresince internetten alacak.

Borçlarını Yapılandıracak Vatandaşlar GİB’in İnternet Sitesinden Başvurabilir!

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in elde ettiği veriler kapsamında, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılması için 31 Temmuz tarihine kadar süre verildi. Yapılandırma fırsatından faydalanmak isteyen vatandaşlar “www.gib.gov.tr” ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilir. GİB, vatandaşların Ramazan Bayramı boyunca yeniden yapılandırma başvurularını online olarak yapmalarını sağladı. Borcu olan mükellefler, bayramda başvurularını "www.gib.gov.tr" aracılığıyla yapabilir.

31 Mart tarihinden önce oluşan vergi, resim ve harç borçları kanun kapsamına alındı. Bunun yanı sıra, yapılandırma fırsatından askerlik, seçim, nüfus, trafik idari, karayolları taşıma, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş para cezaları ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen para cezası borçları olanlar faydalanabiliyor. Vadesi 18 Mayıs'tan önce olan ecrimisil, kaynak kullanım destekleme fonu, öğrenim kredisi, katkı kredisi alacakları ve haksız yere yararlanılan destek ödemeleri gibi diğer kamu alacakları da yapılandırma kapsamına alındı.Vatandaşlar, devlete borcunun olup olmadığını www.gib.gov.tr adresinden veya GİB'in mobil uygulamasından sorgulayabilir. Vergi borcunu sorgulayan vatandaşlar, 31 Temmuz tarihine kadar başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırabilirler.

Vergi Borcunu Peşin Ödeyenlerden Katsayı Alınmayacak

Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlar, borcun aslı ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ- ÜFE) oranları baz esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi durumunda, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'lik bölümünün ödenmesi halinde kalan yüzde 50'lik bölüm tahsil edilmeyecek. Vadesi 31 Aralık 2013 senesinden önceye dayanan 100 lira ve altındaki borçlar ise başvuru aranmadan silinecek.

Vatandaşlar, borçlarını peşin ödemeleri durumunda çeşitli avantajlardan faydalanacak. Hesaplanan tutarın tümü ilk taksit ödeme süresi olan 1 Ekim tarihine kadar ödenirse, katsayı uygulanmayacak. Yİ-ÜFE oranları baz alınarak hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında indirim yapılacak. İdari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri