Bravo Mağduru İşçiler Paralarını Almaya Başladı!

3 büyük markaya üretim gerçekleştiren Bravo Hazır Giyim'in batması sonucunda paralarını alamayan işçiler, yaptıkları çeşitli eylemler sonucunda seslerini duyurmayı başardı. 

Bravo Mağduru İşçiler Paralarını Almaya Başladı!

Dünyaca ünlü giyim firmaları Zara, Mango ve Next'te üretim gerçekleştiren işçiler en sonunda seslerini duyurdu. 2 seneye yakın bir süre boyunca çeşitli eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışan işçiler adına Türkiye tarihinde ilk defa fon oluşturulduğu ifade edildi.

Oluşturulan fona geçtiğimiz hafta içerisinde 3 markanın 210 bin euro tutarnda para yatırdığı dile getirilirken, Türk Lirası'na çevrilen bu paraların işçilere ödenmeye başlandığı bilgisi paylaşldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, üretici firmanın batmasından dolayı ödemeyi alıcı firmanın gerçekleştirmesinin Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu dile getirdi. Uluslararası şirketler tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda ise, işçilerin mağduriyetinin giderilmesi adına fon oluşturulduğu belirtilirken, işçilerin yasal alacakları adına yerel şirketin sorumluluğunun sürdüğüne vurgu yapıldı. 

Çeşitli Eylemler Yaptılar

Kerem ve Bihter Bravo'nun 2010 senesinde kurmuş olduğu Bravo Hazır Giyim şirketi 2016 senesinin ortalarında battı. Şirket bundan dolayı üretimi durdururken, çok sayıda çalışan ise ödemelerini alamadı. Sayıları 130'a yaklaşan işçiler, üretici firmadan tahsilat yapamayacaklarını gördüklerinde ise, bu defa ürün üretimi yaptıkları şirkete yönelik eylem yapma kararı aldı. 

Zara, Mango ve Next'in Türkiye birimleri ve merkez yöneticileriyle aylarca süren görüşmelerin ardından olumlu haberler ise geçtiğimiz hafta perşembe günü alındı. Üç marka ve sendikanın garantör olarak belirlemiş olduğu bir avukatın hesabına toplam da 210 bin euro para yatırıldığı belirtildi. 

İşçilerin Toplam Alacağı 880 Bin TL

Yatırılan parada en yüksek katkıya sahip olanın Zara olduğu ifade edilirken, şimdiye kadar gelen paraladan 42 işçinin ücretinin ve senelik izin ödemelerinin yapıldığı kaydedildi. Kalan işçilerin ödemesinin ise birkaç gün içerisinde gerçekleştirileceği dile getirilirken, alınan bilgiler doğrultusunda işçilerin toplam alacağının ise 880 bin TL düzeyinde olduğu belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri