Brent Petrolde Varil Fiyat 71,78 Dolara Yükseldi

Dünyanın en çok tercih ettiği petrol türü olan Brent petrolün varil fiyatı bugün küresel pazarda 71 dolar 78 sent oldu.

Brent Petrolde Varil Fiyat 71,78 Dolara Yükseldi

Dünyanın en çok tercih ettiği petrol türü olan Brent petrolün varil fiyatı bugün küresel pazarda 71 dolar 78 sent oldu.

Brent Petrol Güne 71,57 Dolardan Başladı

Uluslararası petrol piyasası güne yükselişle başladı. Brent petrol 17 Nisan Salı gününün açılışını 71 dolar 57 sentten yaptı. Saatler 09.57’yi gösterdiğinde ise fiyatını yüzde 0,29 artırdı. Bu saatten sonra işlemler 71 dolar 78 sentten alınmaya başlandı. ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolünün varil fiyatı ise şu anlarda 66 dolar 66 sentten alıcı buluyor.

Brent petrolün varil fiyatı dünkü açılışı 72 dolar 28 sentten yapmıştı. İlerleyen saatlerde ise 71 dolar 16 sente kadar düştü.Petrol Fiyatları Orta Vadede Artabilir!

Piyasa analistlerine göre, petrol üretiminin merkezi konumunda olan Ortadoğu ülkelerindeki belirsizlikler piyasayı orta vadede olumsuz etkileyecek. Bunun yanında Amerika’nın İran için yeni yaptırımlara başvurması da uluslararası petrol piyasası için sıkıntılı bir dönemin habercisi olacak. Tüm bu gelişmeler ise ham petrolün varil fiyatının artmasını beraberinde getirecek. Venezuela’daki üretim düşüşü ise bu öngörülerin güçlenmesine destek oluyor.

Öte yandan OPEC üyesi ülkeler ve OPEC dışında petrol üreten ülkeler üretimdeki kısıntıya devam ediyor. ABD ise üretimi artırıyor. Petrol arzı ise kısıntılara rağmen normal seviyelerde ilerliyor. Fakat olası bir kriz arzın azalacağını ve fiyatların artacağını düşündürüyor.

Uzmanlar Brent petrolü teknik açıdan değerlendirdiğinde varil fiyatın 71 dolar 74 sent ile 71 dolar 85 sent aralığında direnç göstereceğini öngördü. Fiyatın destek aralığınınsa 71 dolar 52 set ile 71 dolar 63 sent olacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri