Büyükanne Desteğine Hala ve Teyzelerde Dahil Olacak

Hükümet tarafından yapılan değişiklikler sonucunda torun bakan büyükannelere devlet desteği verilmesine karar verilmişti. Bunun üzerine bu çalışmaya hala ve teyzelerinde dahil edilmesi için çalışmalar başlatılıyor.

Büyükanne Desteğine Hala ve Teyzelerde Dahil Olacak

Hükümet tarafından yapılan değişiklikler sonucunda torun bakan büyükannelere devlet desteği verilmesine karar verilmişti. Bunun üzerine bu çalışmaya hala ve teyzelerinde dahil edilmesi için çalışmalar başlatılıyor. Hükümet tarafından devlet desteğinin sağlandığı annelere yakın zamanda bir destek daha verilmişti. Bebek bakım ücretleri ve annelik izinlerinin çalışma hayatındaki kadınların dsteklenirken anne olmaları içinde teşvik edilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirildiği öğrenildi. Annelerin desteklenmesi kadar etrafındaki akrabalarının da dsteklenmesine karar verildi. Genellikle bebeklerini yabancılara emanet etmekte tereddüt yaşayan annelerin büyükannelere torun baktırdıkları görülüyor. Bu durumda devlet desteği daha kapsamlı bir hale getirilerek büyükannelere de verilmesine karar verildi. Torun bakan büyükannelere 400 liraya kadar maddi destek verilmesine karar verildi. Bunun üzerine pilot uygulama kapsamında kısa süre içerisinde sadece belirli bir noktada belirli sayıda aile ile başlayacak olan uygulamanın zaman içerisinde başarılı olması halinde daha geniş kapsamlı olarak uygulanacağı belirtildi. 

Pilot uygulamanın şimdilik 3 ilde sadece 6 bin aile ile gerçekleştirileceği öğrenildi. Alınacak sonuca göre projenin yaygınlaştırılmasına karar verilecek. Devlet tarafından verilen son müjdeyle birlikte uygulamaya hala ve teyzelerinde dahil edilebileceği öğrenildi. Büyükannelere ilişkin ödeme projesinde ayrıntıların tam olarak tamamlanmadığı ancak sona gelindiği belirtildi. Çalışma Bakanlığı tarafından çalışmanın tüm şartları kaba taslak bir şekilde belirlendiği için torun bakan büyükannelere destek verilmesine karar verildi. Çaışma hayatına geri dönmek isteyen annelerin çocuklarına bakan büyükanneler için ödemelerin 400 liradan başlaması bekleniyor. Bu durumda anne tam zamanlı bir şekilde gönül rahatlığı ile çalışma hayatına geri dönebilecek ve sonrasında maaşını eksiksiz bir şekilde tam olarak alabilecek.

Maaş projesi hakkında çalışmalar tartışılırken bu alanda kapsamın genişletilebileceği konuşulmaya başlandı. Çalışmanın sadece büyükanneler ile sınırlı kalmasının yeterli gelmeyeceği tartışılmaya başlandı. Bu konuda gerçekleştirilecek olan pilot uygulamanın yaklaşık 6 ay boyunca izleneceği ve başarılı sonuçlar elde edilip edilmediğine bakılacağı söylendi. Eğer başarılı olması ve annelerin çalışma hayatını teşvik ederken bebek konusunda da teşvik etmesi halinde bu çalışmanın teyze, hala ve dede gibi akrabalar içinde uygulanabileceği özellikle belirtildi. Büyükanneler için başlatılacak olan bakım ve bebek parası projesinin bu ayın sonunda tamamlanması ve şartların kesin olarak belirlenmesi amaçlanıyor. Gelece iki ay içerisinde de çalışmaların başlatılırken aynı zamanda gelecek Eylül ayında yaygınlaştırılması için çalışmalar başlatılacak. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri