Canikli Kredi Borçlarını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ödenemeyen kredi borçlarına ilişkin 2016 Kasım ayı verilerini açıkladı.

Canikli Kredi Borçlarını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ödenemeyen kredi borçlarına ilişkin 2016 Kasım ayı verilerini açıkladı.

Canikli’nin açıkladığı verilere göre, izlenen toplam kredi bakiyesi 57 milyar 19 milyon TL olarak belirlendi. Kasım 2016’da izlenen kredi kartı bakiyesi ise 8 milyar 147 milyon lira olarak açıklandı. Bakan bu rakamlara ilişkin olarak, 2016 sonunda alınan yapılandırma kararının etkisiyle bu rakamların 2017’de düşeceği beklentisi içerisinde olduklarını söyledi.Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TBMM Başkanlığı’na cevaplaması için verilen soru önergesini yanıtladı. Canikli'nin cevap vermesinin istendiği sorulardan biri, ödenmeyen kredi ve kredi kartı borcu verilerinin 2015 ve 2016 yılında ne kadar olduğu sorusuydu. Diğer bir soru ise, bankaların uyguladığı gecikme faizi, cezai faiz, temerrüt faizi gibi katlamalı ilavelerde herhangi bir af olup olmayacağı sorusuydu.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, soru önergesini yanıtlayarak, sorulara cevap verdi. Canikli, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2015 ve 2016 yılı rakamlarını açıkladı. Canikli,  izlenen kredi bakiyesi 2015 yıl sonu için 47 milyar 541 milyonTL olduğunu ve rakamın Kasım 2016 döneminde ise 57 milyar 194 milyon TL olarak belirlendiğini aktardı. Canikli ayrıca, takip hesaplarında izlenen kredi kartı bakiyesine ilişkin de rakamları açıkladı.  Bu rakamların 2015 yıl sonu için 7 milyar 599 milyon TL ve 2016 Kasım dönemi için 8 milyar 147 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, soru önergesinde verdiği cevabında ayrıca, bankaların ödünç para verme işlemleri ve mevduat uygulanacak en yüksek faiz oranlarını tespit etmek gibi konularda Bakanlar Kurulu’nun yetkili olduğunu hatırlattı. Canikli, bu yetkilerin Merkez Bankası’na devredildiği bilgisini verdi.

Canikli, soru önergesinde yer alan ikinci soruya ilişkin olarak da, kredi kartı sözleşmelerinde, faiz ve gecikme faizi oranlarının Merkez Bankası’nın belirlediği oranların üzerine çıkmayacağına ilişkin hükümlerin olduğunu anımsatarak, tutarların silinmesinin, BDDK’nın  görev ve yetki alanında olan bir konu olmadığını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER