Çiftçiye Kötü Haber!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği yürürlüğe girdi.

Çiftçiye Kötü Haber!

Tarımsal sulamada elektrik kullanan ve tarımsal sulamayla ilgili borcu bulunan, yüksek kayıplı dağıtım yapan şirketler kapsamına giren 6 şehirde üretimde bulunan çiftçiler, bu yılda borçlarını ödemediği sürece devletin sunduğu tarımsal destekten faydalanamıyor olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği yürürlüğe girdi. Bu tebliğe göre kaybın yüksek olduğu Şanlıurfa, Şırnak, Batman, Mardin, Siirt, Diyarbakır’da üretim yapan ve elektrik ile ilgili borcu olan çiftçilere verilmesi düşünülen tarımsal destek bedeline devlet tarafından bloke uygulanacak.

Bloke uygulanan söz konusu ürünlerde, çiftçinin almayı hak ettiği üretim destekleme bedelinin çiftçilere ödenebilmesi için elektrik şirketi borcun ödendiğini ilgili bankaya bildirecek, bu bildirimden sonra destekleme ile ilgili hak edilen alacak, hak sahibine ödenecek.Çiftçi, borç karşılığı bedeli elektrik şirketi hesabına aktarmayı talep etmesi halinde, bir muvafakatname düzenlenecek ve destekleme tutarından şirketin bankaya bildirdiği borç miktarı şirket hesabına aktarılıp, aktarımdan sonra çiftçinin alacak bakiyesi kalırsa kendisine ödenecek.

Elektrik şirketi, borca ait bilgileri ve miktarları gösteren listeleri, ödeme öncesi en geç 3 iş günü içinde bankaya bildirecek.

Bundan böyle tarımsal sulamada çiftçiler tarafından kullanılan elektrik bedeli için belirlenmiş olan pilot illerde iseler bu yıl içinde borçlarını ödemedikleri takdirde devletin çiftçilere tanıdığı tarımsal destekler ile ilgili hizmetlerden yararlanamayacaklar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Remi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, tarımla ilgili alanlarda çiftçilerin yaptığı sulamalardan doğan borçlarını kapatmaları gerekiyor. Çiftçiler bu borçlarını 2017 yılı içinde kapatmadığı takdirde tarımsal destek programlarından hiç birinden yararlanamıyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER