Çin'den Büyük Ticaret Kaybı

Çin dünyanın son zamanlardaki yükselen gücü olarak anılırken uzun yıllardan bu yana ilk defa ihracat alanında büyük bir düşüş yaşamaya başladı.

Çin'den Büyük Ticaret Kaybı

Çin dünyanın son zamanlardaki yükselen gücü olarak anılırken uzun yıllardan bu yana ilk defa ihracat alanında büyük bir düşüş yaşamaya başladı. Ekonomik anlamda dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Çin'in son yıllarda bazı kötü zamanlar yaşadığı yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıktı. Özellikle ticaret anlamında dünya lideri olarak tanımlanan ABD ile yarışan Çin'in 2016 yılında gerçekleşen ihracat oranları ve ticaret hacmi inceleme altına alındı. Bunun üzerine daha önceki yıllarla karşılaştırma yapıldığı zaman büyük bir düşüşün meydana geldiği görüldü. 

2016 verilerine göre istatistiksel anlamda ülkenin ihracat oranının yüzde 7.7 oranında düştüğü ve bu durumun imalatı da olumsuz etkilediği belirlendi. İhracatın düşmesinin imalatın daha önceki dönemlere göre yüzde 5.5 oranında düşmesi ile alakalı olduğu konuşulanlar arasında yer alıyor. Arka arkaya yaşanan bu düşüşün 2009 yılında yaşanan küresel krizden dahi daha kötü durumda olduğu belirlendi. ABD ile sürekli olarak bir rekabet peşinde olan Çin'in yeni başkanlık seçimlerinden de etkilenmiş olabileceği konuşuluyor. 

Yeni ABD başkanı Donald Trump'un göreve başlamasından sonra Çin'in büyümesinin engellenmesi adına bazı önlemlerin alınmasının ticaretin artırılması önünde büyük bir engel olabileceği konuşuluyor. Dış ülkelerin Çin'in küreselleşme eğilimlerine son derece karşı oldukları ve bu sebepten ticaretin tekrar canlandırmasının daha zor alabileceği konuşuluyor. Yapılan analistlere göre ABD ile Çin arasındaki ticaret ilişkilerinin bozulmasının diğer ülkelerde bulunan yatırımcıların ve ihracatçıların güvenlerini ve işlerini zedeleyeceği için dikkatli olunması için çeşitli uyarılar yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 04:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri