Ciro Endeksleri Nisan Ayında Yükselişe Geçti!

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın dördüncü ayında kaydedilen verileri değerlendirdi ve “Nisan Ayı Ciro Endeksi” verilerini paylaştı.

Ciro Endeksleri Nisan Ayında Yükselişe Geçti!

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın dördüncü ayında kaydedilen verileri değerlendirdi ve “Nisan Ayı Ciro Endeksi” verilerini paylaştı.

Ciro Endeksleri Nisan Ayında Yüzde 25,2 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre takvimsel etkilerden arındırılan ciro endeksi (İnşaat-Sanayi-Ticaret-Hizmet) yılın üçüncü ayı olan Nisanda yıl bazında yüzde 25,2’lik yükseliş kaydetti.

İnşaat, hizmet, sanayi ve ticaret sektörlerinin toplamdaki ciro endeksi verileri ise Nisan ayında ay bazında da artan bir grafik çizdi. Türkiye İstatistik Kurumu aylık yükselişin yüzde 3,5 olduğunu duyurdu. Hesaplamanın takvimsel ve mevsimsel etkilerden arındırılarak yapıldığını ifade etti.

Sanayi Ciro Endeksi Hem Yıl Hem Ay Bazında ArttıSanayi ciro endeksi takvimsel etkilerden arındırıldığında Nisan ayında (yıllık) yüzde 25,6’lık artışa ev sahipliği yaptı. Mevsimsel ve takvimsel faktörler arındırıldığında endeksin aylık değişiminin yukarı yönlü olduğu, artışın yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleştiği bildirildi.

İnşaat Ciro Endeksi Yıllık Yüzde 35,6 Arttı

TÜİK’in açıklamasına göre inşaat ciro endeksi nisan ayında takvimsel arındırıldığında yıllık yüzde 35,6 oranında yükseliş yakaladı. Bunun yanında mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılan ay bazlı değişim yüzde 4,5 seviyesinde artış yönlü olarak gerçekleşti.

Ticaret Ciro Endeksinde Nisan Ayı Değişimi!

Ticaret ciro endeksi yılın dördüncü ayında yükseliş kaydeden ciro endekslerinden oldu. Takvimsel etkilerden arındırılan endeksin yüzde 23,8 arttığını açıklayan TÜİK, ay bazındaki değişiminde artan grafikte olduğunu bildirdi. Buna göre söz konusu endeks takvimsel ve mevsimsel faktörlerden arındırıldığında ay bazında yüzde 3,8 oranında arttı.

Hizmet Sektörü Ciro Endeksi Yıllık Yüzde 23,6 Arttı

Hizmet sektörüne ilişkin ciro endeksi, yılın dördüncü ayında yükseliş yaşadı ve yıl bazındaki artış (Takvimsel etkilerden arındırıldığında) yüzde 23,6 oldu. Hizmet ciro endeksi verisi ay bazında ise yüzde 1,2’lik yükseliş kaydetti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri