Dev Satışa Trump Engeli

ABD Başkanı Donald Trump çip üreticisi Qualcomm’un Singapur merkezli Broadcom firmasına satılmasını engelleyen başkanlık kararını imzaladı.

Dev Satışa Trump Engeli

Son günlerde ulusal güvenlik sebebi ile farklı yaptırımlara yönelen Trump bu kararlarına bir yenisini daha ekledi. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Qualcomm firmasının 117 milyar dolara Singapur merkezli Broadcom firmasına satılmasını önleyen bir başkanlık kararı imzalayan Trump bu karara gerekçe olarak Broadcom firmasının ortaklarının ABD’nin ulusal güvenliğini zaafa uğratabilecek adımlar atabileceğine yönelik endişeler bulunduğunu gösterdi.

Teknoloji Tarihinin En Büyük Satışı OlacaktıÇip üretimi konusunda dünyanın en büyük iki firmasının birleşmesi olarak görülen bu satış bir yıla yakın bir zamandan bu yana pazarlık sürecindeydi. Gerçekleşmesi durumunda teknoloji tarihinin en büyük anlaşması olacağı ifade edilen satışı engelleyen kararda Qualcomm firmasının elden çıkarılmasının yasaklandığı dile getirildi. İlgili karara itiraz eden Broadcom yöneticileri ise gerçekleştirdikleri anlaşmanın ABD’nin ulusal güvenliği ile hiçbir alakası bulunmadığını savunarak kararı eleştirdi.

Hazine Bakanlığı da Bu Karara Karşı Çıkmıştı

Konu ile ilgili ABD Hazine Bakanlığı tarafından 5 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada bilhassa 5G teknolojilerinin ele alındığı satış sürecinin ABD açısından bir ulusal güvenlik riski oluşturabileceği belirtilmiş ve bu konuda uyarılarda bulunulmuştu.

ABD tarafından ulusal güvenliği riske etmek ile suçlanan Broadcom firması da ABD’de kurulmuş ancak 2016 yılında Avago firması tarafından satın alınarak Singapur merkezli olarak yapılandırılmıştı. Firma Qualcomm’u satın alarak özellikle mobil teknoloji ve çip üretimi alanlarında dünyadaki en büyük oyuncu olmayı hedefliyordu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri