Dikkat! Bin 835 Lira Cezası Var!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre artık periyodik muayene yaptırmayan kişilerin para cezası ile cezalandırılması bekleniyor. Bakanlık tarafından yeni düzenleme duyuruldu.

Dikkat! Bin 835 Lira Cezası Var!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre artık periyodik muayene yaptırmayan kişilerin para cezası ile cezalandırılması bekleniyor. Bakanlık tarafından yeni düzenleme duyuruldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme çerçevesinde özellikle kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olup olmadığının detaylı bir incelemeye tabi tutulacakları belirlendi. Bunun ardından gerekli ölçümler ve muayeneler incelenirken kuralları ihlal eden durumların tespit edilmesinden sonra gerekli idari para cezalarının uygulanmasına karar verildi. Kanun hükmünde çıkarılan kararname sonrasında tüm incelemelerin yakın zamanda başlatılması bekleniyor. 

Kamu yararına kullanılan aletlerin uygunluğunun tespit edilmesi için 28 Şubat Salı gününe kadar tarih verildi. Bu tarih çerçevesinde periyodik muayenelere uyum sağlamayan işyerlerinin, işverenlerin belirlenen para cezası ile cezalandırılması gerekecek. Bunun üzerine muayeneleri gerçekleştirmeyenler için belirlenen idari para cezasının bin 835 lira olduğu açıklandı. Tehlikeli sonuçlar doğurabilecek olan akaryakıt istasyonlarında kullanılan akaryakıt sayaçlarının yanı sıra, tartım kapasitesi 2000 kilonun üzerinde olan terazilerin gerekli incelemelere tabi tutulması bekleniyor. 

Muayene için verilen tarihe kadar gerekli tedbirleri almamış olan kurumların herhangi bir ek süre verilmeden cezalandırılması bekleniyor. Gerekli muayene müracatlarının zaman kaybedilmeden Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yapılması bekleniyor. Gerekli cezaların kesilmesinin ardından herhangi bir şekilde 30 gün içerisinde durumu ortadan kaldırılacak adımların atılmaması halinde tespit edilen ölçü ve aletlerin kamuya geçirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılacak. Müracatların yapılması zorunlu hale getirildi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 07:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri