Doğum Borçlanmasının Ayrıntıları

Çalışan annelere sağlanan doğum borçlanması ile emeklilik elde edilmesinin tüm ayrıntıları...

Doğum Borçlanmasının Ayrıntıları

Çalışan annelere sağlanan doğum borçlanması ile emeklilik elde edilmesinin tüm ayrıntıları…

Doğum yapan anneler borçlanma şeklinde 6 yıla kadar prim hakkı kazanabiliyor ve emekli olmak için de beklemiyor.

Erken emeklilik formüllerinden biri olan doğum iznini borçlanma çalışan ve doğum yapan kadınlar için büyük avantaj. Yaş ve yıl şartını yerine getirmiş olan doğum yapan kadın prim ödemesi eksik olsa dahi emekli olmak için beklemiyor. Borçlanarak emekli olabilmesi mümkün. 3 çocuk için 2.160 gün yani toplamda 6 yıl kazanabiliyor. Erkeklerin askerlik borçlanması erkeklerde yaşı geri çekiyor. Ancak kadınların doğum borçlanmasında böyle bir durum söz konusu değil. Ancak primi eksik doğum yapmış olan kadının ileri yaşlarında emekli olmasını engelliyor.

Kadınlarda her çocuk için 720 gün yani 2 yıl borçlanma yapılabiliyor. Doğum yapan anneler için doğum borçlanmasından yararlanabilmek için aranan 3 şart var.Bunlardan birincisi her çocuğun da kadının sigortalı olduğu tarihten sonra dünyaya gelmiş olması.

İkinci şart borçlanmadan doğumu vesilesi ile yararlanılacak olan çocuğun hayatta olması. Çocuğun vefat etmiş olması durumunda kadın çocuğun yaşadığı süre kadar borçlanabiliyor.

Sonuncu şart ise doğum yaptığı tarihi takip eden 2 yıl içinde kadının adına herhangi bir prim yatmamış olması. Bu 2 yıl içinde bazı zamanlarda prim yatmış ise, yatmayan zamanlar borçlanılabiliyor.

Genel emeklilik hesabı yapılırken staj süresi dikkate alınmıyor. Ancak doğum yapan anneler için bu hesap yapılırken staj süresi de hesaba dahil ediliyor.

Çalışan kadınların bu konudaki talebi ise sigortalılık tarihlerinden önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma imkanına sahip olabilmek.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER