Donald Trump'tan Sürpriz Dolar Çıkışı

20 Ocak tarihinde Başkanlık görevine gelecek olan yeni ABD Başkanı Donald Trump açıklamaları ile doların biraz olsun gerilemesini sağladı. Yapmış olduğu açıklamalarda Çin yuanını hedef aldı.

Donald Trump'tan Sürpriz Dolar Çıkışı

20 Ocak tarihinde Başkanlık görevine gelecek olan yeni ABD Başkanı Donald Trump açıklamaları ile doların biraz olsun gerilemesini sağladı. Yapmış olduğu açıklamalarda Çin yuanını hedef aldı. Küresel piyasalarda sürekli olarak artış gösteren dolar fiyatları dikkat çekiyor. Bunun üzerine küresel piyasalarda doların ilerleyen günlerde gerçekleşecek olan fiyatı şimdiden merak konusu haline gelmeye başladı. 20 Ocak tarihinde seçilmiş olan yeni ABD Başkanı Donald Trump'un göreve başlaması bekleniyor. Göreve başladıktan sonra izleyeceği ticari yol şimdiden merak konusu haline gelirken bunun üzerine başarılı bir ticari politika izlemesi halinde 2017 yılında dolarda meydana gelecek artışların devam edebileceği ve bir nevi genel olarak artışların devam edeceği konuşulanlar arasında yer alıyor. 

Doların nasıl bir yol izleyeceği konusunda çeşitli tartışmalar devam ederken Donald Trump yapmış olduğu açıklamalarda ilginç bir çıkış yaparak doların değer kaybetmesine neden oldu. ABD Başkanı Trump doların zaten en güçlü para birimi olduğunu anlatırken bu durumda etkili olan durumun kısmen Çin'in kendi para birimi olan Yuan'ı düşük tutmasından dolayı gerçekleştiği belirtildi. Yapmış olduğu açıklamalarda 'Bizim şirketlerimiz Çin ile rekabet edemiyor çünkü aynı kulvarda değiliz. Dolar çok güçlü olduğu için dolar fazla değerli hale geliyor ve bu durum bizi öldürüyor' açıklamalarını yaptı. Bu açıklama karşısında doların hızlı bir şekilde değer kaybetmesi ise dikkatlerden kaçmadı. 

ABD para birimi olan doların yükselmesinin ABD açısından büyük bir şans olduğu genel bir kanıı olarak değerlendirilirken aslında durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Donald Trump'un açıklamalarının ardından konuşan danışmanı dolar konusunda bir uyarı yaptı. Doların yükselmesinin aslında bir risk olduğunu anlatırken bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Donald Trump tarafından yapılan açıklamalara Çin hızlı bir şekilde geri dönüş yaptı. Bunun üzerine Çin 'Ticaret savaşının herhangi bir kazananı olmaz' ifadelerini kullanarak karşılık verdi. Çin tarafından Yuan para biriminin yükseltilmeyeceği ve karşılık verilmeyeceği konuşulanlar arasında yer alıyor. Doların gerilemesinin ne kadar süreceği de merak konusu haline geldi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri