Dünya Devleri Arasında Kobalt Rekabeti Kızışıyor!

Dünya genelinde öncü akıllı telefon üreticileri Samsung ve Apple'ın, kobalt metali için madencilik şirketleri ile görüşmelere başladığı dile getirildi.

Dünya Devleri Arasında Kobalt Rekabeti Kızışıyor!

Apple tarafından geçtiğimiz ayın sonlarında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki kobalt madenciliği şirketleri ile 5 senelik anlaşmalar gerçekleştirilmesi adına çalışmalar başlatılmıştı. Akıllı telefon üretimi konusunda önem arz eden bir metal konumunda bulunan kobalt adına ABD'li şirketin en büyük rakibi olarak bilinen Samsung'un da çalışmalara başladığı belirtildi. 

Apple'ın Ardından Samsung'da Harekete Geçti

Alınan bilgiler doğrultusunda Samsung'un bir parçası olan Samsung C&T şirketinin, Kango'da doğrudan bir şekilde madencilik şirketleri ile görüştüğü ifade edildi. Kobaltın, akıllı telefonlarda kullanılan şarj edilebilir durumdaki pillerin üretimleri adına gereken bir metal olduğu biliniyor. Fakat elektrikli otomobil üreticilerinin de kobalt elementine ihtiyaç duymasıyla birlikte, rekabet oldukça yoğun bir hale gelmiş durumda bulunuyor. 

Lityum iyon pillerinin artık elektronik ürünlerin yanı sıra elektrikli otomobillerde de kullanılmaya başlanlamasıyla birlikte, söz konusu pillerin ham maddesi konumunda bulunan kobaltın fiyatında ciddi şekilde bir artış gözlemlendi. 2016 senesinde bir ton kobalt fiyatının 20 bin dolar seviyesi üzerinden satın alınabildiği bilinirken, günümüzde aynı miktarda bulunan bir kobaltı satın almak isteyenlerin 80 bin doları gözden çıkarmas gerektiği ifade ediliyor. 

Kobalt Nedir? 

Kobaltın manyetik özellikte bir metalik element olduğu bilinirken, ilk kez 1735 senesinde George Brant tarafından elde edildiği biliniyor. Kükürtlü filizler ve arsenik kavrulma işleminden geçirilerek kobalt oluşurken, bu işlemin nedeni olarak ise kobaltın bu maddelerden arındırılması gösteriliyor. 

Bazı alaşım elde etmekte kullanılan kobaltın ayrıca manyetik ve paslanmaz çelik elde etmek için, jet türbinlerinde ve gaz türbin jeneratörlerinde kullanılan alaşımların üretimlerinde de kullanıldığı biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri