Dünya Kupası'nın Kazananı Rus Ekonomisi!

Haziran ayında Rusya'da başlayacak olan 2018 FIFA Dünya Kupası'nın Rus ekonomisine büyük katkı sağlayacağı dile getirildi.

Dünya Kupası'nın Kazananı Rus Ekonomisi!

Haziran ayında başlayacak olan Dünya Kupası'nın ilk galibi Rusya oldu. Yaklaşık 14 milyar dolar değerinde bir gelir elde etmesi beklenen Rusya'nın bu para ile yeniden toparlanma sürecine de girmesi bekleniyor. 2013 ila 2018 yılları arasında Dünya Kupası öncesinde büyük yatırımlar yapan Rusya için ülkenin büyüme hızında da büyük bir artış gözlemlenmesi bekleniyor.Yaklaşık 14 milyar doları aşacak olan maliyet ile birlikte Dünya Kupası organizasyonu Haziran ayında Rusya'da başlıyor. Bu organizasyon toparlanma sürecinde olan Rus ekonomisine büyük bir katkı da sağlamış olacak. Alınan son bilgilere göre; 14 milyar dolar üzerinde olması beklenen maliyet ile Rusya'da 45 bin kişi kapasiteli toplam 12 stadyum inşa edileceği, bir çok stadyumun ise yeniden modernize edildiği belirtildi.

Rus Ekonomisine Katkı

Dünya Kupası için 2013 yılından bu yana hazırlıklarına aralıksız devam eden Rusya bunun yanında GSYH'sine parasal olarak toplamda 867 milyar rublelik bir büyüme de ekleyerek yeniden toparlanma sürecine dahil oldu. Uzmanlar sadece Dünya Kupası değil ayrıca Rus turizminin de bundan büyük pay alacağını doğruladı. Rus hükümeti ise son değerlendirmelerinde, 2013 ila 2018 yılları arasında Dünya Kupası’na yönelik yatırımlar yaptıklarını ve bunun karşılığını almak için oldukça sabırsız olduklarını yineledi. 2014 yılında Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası organizasyonu sonrasında bu rakamlar ekonomiye yüzde 0,55'lik bir büyüme eklemişti.

Dünya Kupası'nda Rusya'nın bu turnuvadaki en önemli kozlarından biriside şüphesiz ki turizmi olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri