Dünya Lideri Otomobil Üreticisi Renault Mercek Altına Alınıyor

Paris savcılığı dünyanın liderleri arasında yer alan otomobil markası için soruşturma başlattı. Egzoz emisyon ölçümlerinde hile yaptığı iddia edilen Renault markasına yönelik soruşturmanın 3 hakim tarafından yürütüleceği öğrenildi.

Dünya Lideri Otomobil Üreticisi Renault Mercek Altına Alınıyor

Otomobil sektöründe öncü markalardan olan Renault, hakkında başlatılan soruşturmayla büyük şok yaşadı. Paris savcılığının başlattığı soruşturmanın “egzoz emisyon ölçümlerinde hile” konusunu kapsadığı öğrenildi.

SORUŞTURMAYI 3 SORGU HAKİMİ YÜRÜTECEK

Fransa’da faaliyet halinde olan bir televizyon kanalının haberine göre dizel araçların egzoz emisyon ölçümleri sırasında hile yaptığına dair şüphe bulunan Renault, adli soruşturmadan geçecek. Söz konusu televizyon kanalı bu haberi adli kaynaklara dayanarak duyurdu. Otomobil üreticisi Renault markasının Paris’te 3 sorgu hakimi tarafından mercek altına alındığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

HAZIRLANAN RAPOR SAVCILIĞA GÖNDERİLDİHaksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, Renault otomobil firması tarafından üretilen dizel araçlarla ilgili raporu hazırlamıştı. Fransız Ekonomi Bakanlığı da hazırlanan raporu Nanterre savcılığına iletmişti.

EKONOMİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Ekonomi Bakanlığı geçtiğimiz yılın 10 Kasım tarihinde konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı. “DGCCRF tarafından söz konusu markanın dizel araçlarında egzoz emisyon ölçümlerinde saptanan bulgular değerlendirilerek, ihlal savcılığa gönderilmiştir. Şüpheli durum için kararı ise mahkeme verecek.”

Paris’te otomobil üreticisi Renault yanı sıra adı henüz açıklanmayan başka firmalar için de soruşturmaların yapıldığı bakanlık tarafından yapılan açıklamada kaydedilmişti.

RENAULT YETKİLİLERİ DE AÇIKLMA YAPTI

Renault yetkilileri gelişmeler sonrasında açıklama yaptı. Firma yaptığı açıklamada Fransız ve Avrupa yasalarına duyduğu saygıyı ifade etti. Standartlara uygun üretim yaptıklarının da altını çizen Renault, soruşturma konusunun gerçeği yansıtmadığına işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri