E- Belediye Sistemiyle En Az 1.5 Milyon Lira Tasarruf Sağlanacak

E- Belediye bilgi sisteminin kullanımının artmasıyla belediyelerin iş süreleri düşürülecek, zaman ve emek kaybı ortadan kalkacak.

E- Belediye Sistemiyle En Az 1.5 Milyon Lira Tasarruf Sağlanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından, E- Belediye bilgi sisteminin kullanılmaya başlaması ile yerel yönetimlerin iş süreleri kısalacak. Bunun yanı sıra, zaman ve emek kaybının önüne geçilecek. İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalarda, E- Belediye bilgi sistemi sayesinde her sene en az 1 milyar 831 milyon lira tasarruf sağlanacağı belirtildi.

Açıklamalarda, belediyelerin mevzuatla birlikte kendilerine verilen görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi ve vatandaşların yaptığı başvuruların sonuçlandırılması için bütün idari işleri ve işlemleri yürütebileceği E- Belediye bilgi sistemini kullanımının zorunlu hale getirildiği vurgulandı. 7099 sayılı "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 10 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Hizmet Süreçleri Kısalacak

Kanunun yürürlüğe girmesiyle, E- Belediye bilgi sistemini kurma, işletme, veri saklanma, veri iletme ve veri paylaşma gibi çeşitli politikalar tespit edilecek. İçişleri Bakanlığı’nın, çalışma usul ve esaslarını belirleyecek bu sistem ile alakalı merkezi bir hizmet standardizasyonu oluşturmaya yetkili olduğunun bildirildiği açıklamalarda, sistemin olumlu yönlerinden bahsedildi. E- Belediye sistemi sayesinde, vatandaşlara ilişkin hizmet süreçleri kolaylaştırılarak standardizasyon sağlanacak. Sistem devreye girdiği zaman, senelik bazda en az 1 milyar 831 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Kamu kurumları ve yerel yönetimler arasında hızlı veri paylaşımı yapılacak, hizmetler merkezi sistem aracılığıyla yürütülerek vatandaşların işlemlerinin elektronik ortamda, elektronik ya da mobil imza ile yapılması sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri