E- Ticaretin Pazar Büyüklüğü 30 Milyar Euroya Ulaştı

Lüks Ürünler Dünya Pazarı Araştırması’ndan derlenen bilgilere göre, E- Ticaret pazarı 2017’de küresel bazda yüzde 5 büyürken, E- Ticarete eğilim de günden güne artıyor.

E- Ticaretin Pazar Büyüklüğü 30 Milyar Euroya Ulaştı

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) E- Ticaret Meclisi Başkanı ve GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, Türkiye’de perakende E- Ticaret hacminin 2013- 2016 seneleri arasında yüzde 34 oranında büyüdüğünü belirtti. İnternette kartı ile ödeme tutarı incelendiğindeyse, senelik bazda yüzde 30 oranında artış yaşandığını vurgulayan Kantarcı, elde edilen bu verilerin Türkiye’de E- Ticaret sisteminin ne kadar güçlü bir gelişim sürecinde olduğunun bir göstergesi olduğuna işaret etti.

E- Ticaret sektörünün büyüme hızının 2017’de de devam ettiğini dile getiren Kantarcı, son rakamların açıklanmamasına karşın sektörün 2017 senesini yüzde 25 ila yüzde 30 civarında büyümeyle sonlandırdığını öngördüğünü aktardı. Kantarcı, 2018 senesi için de bu civarda bir büyüme öngördüğünü ifade etti.E- Ticaret sektörünün Türkiye'de yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Kantarcı, 2018 senesinde E- Ticaret ve E- İhracatın öneminin daha çok kavranacağı bir dönem olacağını dile getirdi. Türkiye’nin ciddi bir potansiyelinin olduğuna işaret eden Kantarcı, bu potansiyelin sektör liderleriyle doğru şekilde değerlendirilmesinin, Türkiye’nin E- İhracatta daha da gelişmesine destek olacağını vurguladı. Öget Kantarcı, Türkiye’de KOBİ’lerin ve perakende markaların E- Ticaret sistemine dahil olmasının, E-Ticaretin hızlı büyümesini sağladığını anlattı.

TÜBİSAD 2016 E- Ticaret Pazar Büyüklüğü Raporu’ndan elde edilen veriler kapsamında, 2016 senesinde Türkiye’de E- Ticaret sektörünün pazar büyüklüğü 30.8 milyar liraya ulaştı. Online perakende sektörünün pazar büyüklüğü ise 17.5 milyar lira seviyesine yaklaştı.

Lüks Ürünlere Talep Artıyor

Küresel çapta lüks ürünlere talebin arttığına dikkat çeken Öget Kantarcı, bu talep artışının E- Ticaret sektörünün büyümesine ciddi anlamda destek olduğunu vurgulayarak, Bain Luxury Study’nin Lüks Ürünler Dünya Pazarı Sonbahar- Kış 2017 Araştırması’na işaret etti. Araştırmada lüks ürünler pazarının geçen sene küresel çapta yüzde 5 oranında büyüdüğünü aktaran Kantarcı, lüks ürünler pazarının 1.2 trilyon euroya yaklaştığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri