Ekonomi Bayramda Bayram Ediyor

Bayram hazırlıkları yaklaşık olarak 300 sektöre doğrudan ekonomik katkı yapılması ile ülke ekonomisine 10 ile 15 milyar liralık katkı sunulmasını sağlıyor.

Ekonomi Bayramda Bayram Ediyor

Türkiye’deki bayramların etkisi en çok ekonomi üzerinden gerçekleşiyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte toplam 300 sektöre yönelik katkı gerçekleşiyor. Bayram aracılığı ile ekonomiye doğrudan doğruya 10 ile 15 milyar lira arasında katkı sunuluyor.

Bayramın gelişine en çok satışlarını arttıran sektör sahipleri seviniyor. Buna göre giyim firmaları, şekerlemeciler ve tatlıcılar satışlarında yüzde 30 artış yaşıyor.

Bayram önceki alışveriş merkezlerinde ve çarşılarda büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Tüm markalı ve indirimli bayramlık kıyafet arayışlarının artış yaşadığı bu dönemde giyim firmaları piyasadaki hareketliliklerden oldukça memnun gözüküyor.

Bayram hazırlıkları yaklaşık olarak 300 sektöre doğrudan ekonomik katkı yapılması ile ülke ekonomisine 10 ile 15 milyar liralık katkı sunulmasını sağlıyor.

Çocuk Ürünlerine Rağbet Artıyor

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, bayram öncesi giyim markalarının satışlarının yüzde 25 ila 30 oranında arttığını açıkladı.

Giyim firmalarının büyük bir çoğunluğunda bu artışın yaşandığına dikkat çeken Küçük, bayram öncesi mağazalarda en çok çocuk ve genç ürünlerinin rağbet gördüğünü ifade etti.Birçok markanın bayram öncesinde talepleri karşılamakta zorluk çektiğini ifade eden Küçük, bayram öncesinde stokların bittiğine işaret etti.

Ürünler İlgi Görüyor

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı’ya göre bayram döneminde giyim ürünlerine olan talep ani yükselişe geçiyor.

Bu yükselişin iyi olduğunu vurgulayan Kiğılı, böylelikle her şeyin iyiye gittiğini, ürünlerin ilgi gördüğünü ve dolayısı ile gelirlerin arttığına değindi.

Bayramların en çok giyim firmalarına yaradığını belirten Abdullah Kiğılı, giyim firmaları için bayramın “umut ışığı” olduğunu söylüyor.

Tüm bu ifadeler dışında Kiğılı, bayramlarda satışlarının yüzde 20 oranında arttığını açıkladı.

500 Milyon Liraya Varan Şeker

Bayramların olmazsa olmaz ürünlerinden şekerler ve çikolatalar en çok bayram arifesinde rağbet görüyor. Birçok marketin rafları da boşalıyor.

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, özellikle dini bayramlarda ülkenin şekerli mamul tüketiminin arttığına dikkat çekti.

Kopuz’a göre şekerlemelerin yüzde 50’ye yakını ve çikolatanın yüzde 25’i bayramlarda tüketiliyor ve bayram satışları ile birlikte 500 milyon liralık satış yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri