Elektrik Borcu Olan Çiftçilere Tarımsal Destek Yok!

Elektrik borcu bulunan çiftçilere kötü haber! Elektrik borçları ödenene kadar tarımsal desteklerden yararlanma şansınız yok!

Elektrik Borcu Olan Çiftçilere Tarımsal Destek Yok!

Elektrik borcu bulunan çiftçilere kötü haber! Elektrik borçları ödenene kadar tarımsal desteklerden yararlanma şansınız yok!

Çiftçilere Kötü Haber

Tarımsal elektrik kullanan ve elektrik borcu olan çiftçileri üzecek tebliğ Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi. 6 kentteki çiftçileri ilgilendiren düzenlemeye göre tarımsal üretim kaynaklı elektrik borcu olan çiftçiler, borçlarını kapatana kadar tarımsal desteklerden faydalanamayacak.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hazırladı.

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN BORCUNU ÖDEMEK ZORUNDA!Tebliğe göre tarımsal sulama ile ilgili elektrik borcu bulunan çiftçilere 2017 yılı içinde tarımsal destek ödemesi yapılmayacak. 2017 yılında çiftçilere verilecek tarımsal destekten yararlanmak içinse var olan elektrik borçlarının ödenmesi gerekecek.

6 KENTTEKİ ÇİFTÇİ ETKİLENECEK

Tebliğ uyarınca yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına şu kentler girdi. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak. Söz konusu kentlerde tarımsal üretim yapan çiftçiler elektrik borçlarını ödeyene kadar 2017’de verilecek tarımsal desteklerden faydalanamayacak.

ÖNCE BORÇLARINI ÖDEYECEKLER, TARIMSAL DESTEK SONRA ÖDENECEK

Devlet tarafından verilen tarımsal destekler bloke edilecek. Tarımsal desteklerde fark ödemelerini almak isteyen çiftçilerse borçlarını ödediklerine dair belgeyi ilgili bankaya iletecek. Elektrik borcunu ödediğini belgeleyen çiftçiler sonrasında tarımsal destek ödemelerini alabilecek. 

Bunun yanında söz konusu illerde çiftçilik yapan üretici, istediği taktirde devletin verdiği tarımsal desteği elektrik dağıtım şirketine aktarabilecek. Elektrik dağıtım şirketine yapılan aktarma, çiftçinin elektrik borcundan düşülecek. Elektrik borcundan fazla olan tarımsal destek alan çiftçiler, kalan miktarı ilgili bankadan alabilecek.

Söz konusu kentlerde elektrik dağıtımı yapan şirket, borçlu çiftçilerin bilgilerini be borç miktarını ilgili bankaya üç iş gününden önce ileterek bankayı aydınlatacak. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER