Emeklilere Müjde! Sendika Yolu Açıldı!

Emeklilere sendika yolunun açılması için yürütülen davaya çeşitli itirazlar gerçekleştirilmişti. Bunun üzerine Danıştay tarafından karar verildi ve emeklilere sendika yolunu açan kararın durdurulması yönünde ortaya çıkan tüm itirazları reddetti.

Emeklilere Müjde! Sendika Yolu Açıldı!

Emeklilere sendika yolunun açılması için yürütülen davaya çeşitli itirazlar gerçekleştirilmişti. Bunun üzerine Danıştay tarafından karar verildi ve emeklilere sendika yolunu açan kararın durdurulması yönünde ortaya çıkan tüm itirazları reddetti. Danıştay tarafından son olarak verilen kararın 12 milyon emekliyi yakından ilgilendirdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine emeklilerin haklarını koruyan ve çalışmalarını yürüten bir sendikanın açılması için gerçekleştirilen çalışmaların durdurulması için çıkan ititrazların Danıştay tarafından verilen karar sonrasında ortadan kaldırılması planlanıyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre artık işçi, Bağkur ve memur emeklileri kendi aralarında istedikleri gibi bir sendika kurabilecekler. Genel bir inceleme yapıldığı zaman bu durum 12 milyon emeklinin sendikalı olması için yol açıyor. 

Danıştay tarafından verilen kararın emekliler için bir anlamda tarihi bir karar olduğu konuşulanlar arasında yer alıyor. Artık emekliler sendika kurarak kendileri hakkında karar verebilecekleri. Bu durum kendilerini doğrudan temsil etme haklarını da gündeme getiriyor. Daha önce Yeni Emekliler Sendikası kurulumun gerçekleştirmesi adına başvurularını 26 Eylül 2013 tarihinde gerekli mercilere iletmişlerdi. Ancak valilik bu konu hakkında detaylı bir inceleme başlattı. İnceleme dahilinde İçişleri Bakanlığına gerekli sorular iletilerek bu konuda herhangi bir yasal düzenlemenin olup olmadığı öğrenilmek istendi. 

İçişleri Bakanlığı 3 yıllık bir sürenin ardından vermiş olduğu kararla çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun üzerine sendika yerine dernek kurulabileceğini hükmeden bir karar yayınladı. Bu durumda Valilik alınan cevap sonrasında Yeni Emekli Birliği Sendikası tarafından gelen bu kararı reddetme yolunu seçti. Sendika kurulumu konusunda kararlı olan yönetim ise mahkemeye konu hakkında dava açtı. Danıştay yapmış olduğu incelemeler sonrasında adeta tarihi bir karar verdi. Bunun üzerine kararı reddeden tüm kararları kaldırarak sendika kurmanın yolunu açtı. 12 milyon emekliyi yakından ilgilendirecek bu karar sonrasında haklarının korunması ve isteklerini açıkça belirtebilmeleri açısından önemli bir adım olduğu konuşulanlar arasında yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 05:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri