Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kötü haber verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kötü haber verdi.Uzun süredir beklenen emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna cevap Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Müezzinoğlu, emekli olmak için yaş haddinin gelmesini bekleyen vatandaşların sabırlı olması gerektiğini, yaşlarını beklemelerini, bu konuda yeni bir düzenleme yapmayı planlamadıklarını söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kurul salonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerden gelen emeklilikte yaşa takılanlar ile yeni bir düzenlemenin olup olmayacağı ile ilgili soruyu da cevapladı. Bakan, OECD’ye üye ülkelerde emeklilik yaşının 72 olduğunu, Türkiye’de yaş haddini beklemeden emekli olmayı isteyen vatandaşların sabrı olarak emeklilik yaşını beklemeleri gerektiğini, bu konuda yeni bir düzenleme yapmayı planlamadıklarını açıkladı. Müezzinoğlu, emeklilik gününü doldurup yaştan dolayı sağlık hizmeti alamayanlar için bir düzenlemenin yolda olduğunu, bu konuda çalışmalar yaptıklarını, düzenlemeye göre 53 lira olarak sabitlenen GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanabileceklerini de sözlerine ekledi.

İş dünyasından gelen yoğun talebe karşılık doğum yapan annelere yönelik çocuğu 6 yaşına gelinceye kadar yarım gün çalışma hakkı tanındığını ancak bunun da kadın istihdamı konusunda problem yaratacağını da belirten Mehmet Müezzinoğlu, büyükanne projesi ile ilgili de konuştu. Bu projeye geliştirirken işçi ve işveren sendikalarının, ticaret ve sanayi odalarının da fikrini aldıklarını söyleyen Müezzinoğlu, aldıkları olumlu geri dönüşlerden sonra pilot iller belirleyerek büyükanne maaşı uygulamasını başlattıklarını, bizim toplumumuzda büyükanne kültürünün yerleşmiş olduğundan dolayı bu değerlendirmeyi yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 07:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER