Enflasyon İngiltere’de Çıldırdı!

İngiltere beklenen enflasyon oranı rakamlarını tutturamadı. 2014’den bu güne en yüksek enflasyon oranını gören ülkede, Aralık ayı TÜFE verileri yüzde bir buçuktan fazla yükselme eğilimi gösterdi.

Enflasyon İngiltere’de Çıldırdı!

Son iki yılın en yüksek enflasyon rakamlarını en son 2014 Temmuz döneminde gören İngiltere, söz konusu dönemde meydana gelen enflasyonu 2016 Aralık döneminde geçti.

Ülkede TÜFE beklenin üzerinde gerçekleşerek yüzde 1,6 oranında artış kaydetti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan araştırmanın rakamlarına göre, kasım döneminde yüzde 1,2 seviyesinde olan enflasyon aralık döneminde yüzde 1,6 seviyesine yükseldi.

TÜFE SON 18 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDEAralık döneminde beklenen enflasyon oranı ise yüzde 1,4 olarak açıklanmıştı. İngiltere’de TÜFE beklentileri aralık ayında 0,2 oranında artarak son on sekiz ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti

Aylık bazda tüketici fiyat endeksi beklentisi yüzde 0,3 olarak beklenmekteydi. Ülkede aralık döneminde aylık bazda tüketici fiyat endeksiyse, kasım ayı döneminden fazla oldu. Kasım döneminde yüzde 0,3 seviyesinde olan veriler, yüzde 0,5 seviyesine çıktı.

ÜFE BEKLENENDEN DÜŞÜK OLDU

İngiltere’de tüm veriler yükseliş yönlü hareket ederken, ÜFE düşüş yönlü davranış sergiledi. ÜFE’de yıllık beklenti yüzde 2,9 iken, yüzde 2,7 seviyesinde yaşandı. 2016’nın aralık ayında yüzde 0,4 olması beklenen oran ise yüzde 0,1 seviyesinde kaldı.

Konut fiyatları endeksindeki durum da beklentinin zerinde gerçekleşme eğilimliydi. Yüzde 6,1 olması beklenen konut fiyatları endeksi yüzde 6,7’ye yükseldi. İngiltere’de Ekim ayı içerisinde konut fiyatlarında ani bir yükseliş meydana gelmişti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri