Erzurum Şeker Fabrikasına Teklif Gelmedi

Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalesi bugün itibari ile yapıldı.

Erzurum Şeker Fabrikasına Teklif Gelmedi

Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalesi bugün itibari ile yapıldı. Erzurum’a teklif gelmezken, Turhal şeker fabrikasının ihalesinde kazanan taraf belli oldu. Saat 14:30’da başlayan ihalelerde, Erzurum şeker fabrikası için 211 milyon liradan ihale açılışı yapıldı. İhaleye katılan şirketler teklif vermedi. Turhal şeker fabrikasına ise 5 farklı firmadan teklif geldiği belirlendi.

Turhal şeker fabrikasına 5 ayrı firmadan teklif geldi. Gelen teklifler arasından ihaleyi kazanan şirketin Kayseri Şeker olduğu açıklandı. Kayseri Şeker ihalede teklif olarak 569 milyon lira sununca, ihaleyi kazanan taraf oldu.Erzurum şeker fabrikasının ihalesine iki adet şirket katıldı. Bu şirketlerin Doğuş Gıda ve MBM Enerji olduğu belirtilirken, 211 milyon lira ile açılan ihaleye iki şirketten de teklif gelmediği açıklandı.

İlansız Satış Karmaşası Yaşandı

14 adet şeker fabrikasının özelleştirileceği kararı alındıktan sonra, düzenlenen ihaleler için herhangi bir ilam yapılmadığı dile getirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan üçüncü ihale olan Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalesinde de ilan yapılmadığı dikkat çekti. ÖİB, Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları için ihalenin bugün yapılacağını, sabah yapmış olduğu basın açıklaması ile duyurdu. Basın açıklamasından önce ihaleye ilişkin herhangi bir bilgi hakkında açıklama ya da ilan yapılmamıştı.

Bugün yapılan ihale sonucunda 4 adet şeker fabrikasının ihalesinin tamamlandığı da belirtildi. Bor Şeker Fabrikası'na 336 milyon, Yozgat'a 275 milyon lirayla Doğuş Gıda; Kırşehir’e 330 milyon lirayla Tutgu Gıda; Çorum Şeker Fabrikasına da 528 milyon lirayla Safi Yakıt en yüksek teklifleri veren şirketler olurken sırada ihalesi yapılacak şeker fabrikaları arasında Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Fabrikaları yer alacak. İhaleler 18 Nisan’da düzenlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri