Eyfel’e 300 Milyon Euro Ödenek

Eyfel Kulesinin bakım ve onarımı için ayrılan bütçe açıklandı. Dudak uçuklatan bütçe belediye meclisince onaylanarak, Eyfel Kulesi için harcanmaya başlayacak. Kulenin 15 yıllık bakım ve onarım bütçesi ise 300 milyon Euro olarak duyuruldu.

Eyfel’e 300 Milyon Euro Ödenek

1887 - 1889 yılları arasında, Fransız devriminin yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında inşa edilen Eyfel Kulesi için Paris Belediye Meclisi dev bir bütçe ile kulenin bakım ve onarımını yapmaya hazırlanıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te yer alan ve her yıl milyonlarca turisti kente çeken, bir anlamada cazibe merkezi olmayı başarmış Eyfel Kulesinin bakım ve onarımı için ayrılan bütçe ise 300 milyon Euro olarak açıklandı. Paris Belediye Meclisi aldığı karar doğrultusunda Ocak ayının sonunda söz konusu ödenek için imza atacak. 15 yıllık bütçe ile Paris'in simgelerinden olan Eyfel Kulesi, tamamen elden geçirilecek.1889 yılında Expo Paris Fuarı giriş kapısı olma özelliğine sahip Eyfel Kulesi, Paris’in aday olduğu 2024 Olimpiyatları ve 2025 EXPO Fuarına hazırlanacak.

Paris Belediye Başkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2024 Olimpiyatlarına ve 2025 EXPO fuarlarına işaret etti. Olimpiyat oyunlarına aday olduklarını anımsatan Başkan Anne Hidalgo, bakım ve onarımla Eyfel Kulesinin değerinin artacağını ifade etti. Bunun yanında kulenin Paris İçin önemine de değinen Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “kentimizin marka değerini yükselteceğiz” dedi.

Paris Belediye Meclisi tarafından onaylanarak yasallaşacak “15 yıllık 300 Milyon Euro” ödeneğinden her sene için 20 milyon Euroluk bakım ve onarım harcamasının yapılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 07:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri