Fakıbaba Açıkladı: Türkiye Kendi Kendine Yetecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba katılım gösterdiği sempozyumda konuşma yaparak, Türkiye'nin yakın bir zamanda et ithal etmeyeceğini ve artık kendi kendine yeteceğini belirtti. 

Fakıbaba Açıkladı: Türkiye Kendi Kendine Yetecek!

Türkiye’de Tarım Politikaları ve Ülke Ekonomisine Katkıları Uluslararası Sempozyumu, gerçekleştirilen değerlendirme oturumunun ardından sonlandı. Sempozyum çerçevesinde önemli açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım sektörünü stratejik ve iktisadi bir sektör konumuna getirdiklerini belirterek, çiftçilerin ise söz konusu stratejinin tam merkezine alarak projeler belirlediklerinin altını çizdi. 

81 milyondan oluşan Türkiye nüfusunun yanı sıra ağırlanan misafirler ile de nüfusun 90 milyon seviyesine ulaşabildiğine değinen Fakıbaba, ara sıra gündeme gelen et ithalatı hakkında da önemli açıklamalar gerçekleştirdi. 

Türkiye Yakın Zamanda Et İthal EtmeyecekTürkiye'nin et ithalatı yapmayacağını ve kendi kendine yetebileceğini belirten Fakıbaba, şu an et ihracatı yapa ülkeler dikkate alındığında, bu ülkelerinde 15 sene öncesine kadar Türkiye gibi et ithalatçısı konumunda bulunduklarını dile getirdi. 

250 bin damızlık projesi kapsamında, hayvansal ürünlerin ithalatını yakın bir zaman dilimi içerisinde sonlandıracaklarına vurgu yapan Bakan Fakıbaba, ilk aşamada 26 Nisan tarihinde Şanlıurfa'da başlanacak olan 300 damızlık koyun projesiyle orta ve uzun vadede hayvan ithalatı gerçekleştiren değil ihracat yapan bir ülke haline gelineceğini ifade etti. 

Bakan Fakıbaba'nın teşrifinden sonra süren oturumlarda 40 bildiri sunumu yapıldığı aktarılarak, ülkedeki tarım sektörünün çeşitli yönleriyle bilimsel olarak tartışıldığı kaydedildi. Bildiri sunumlarından sonraki değerlendirme ve kapanış oturumunda açıklamalarda bulunan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, sempozyuma konu olan tarım politikaları ve Türkiye ekonomisine katkılarının da Atatürk Araştırma Merkez Başkanlığı'nın araştırma alanı içine girdiğini aktardı. 

"Akademi Dünyasının Yegane İşi Bilgi Üretmek"

Açıklamasında, akademi dünyasının bilgi üreteceğini ve yegane işinin bu olduğunu dile getiren Beyhan, akademi dünyasının problemleri tespit ederek bu problemlere ilişkin çözüm önerileri geliştirdiğini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri