Fiyatlar Artınca Eczacılar Tepki Gösterdi!

Eczanelerde satılan mama fiyatlarında son bir sene içerisinde yüzde 70 seviyesinde artış yaşanması aileleri zora sokarken, eczacılardan da tepki topladı. 

Fiyatlar Artınca Eczacılar Tepki Gösterdi!

Bebek maması fiyatlarında son bir senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 70 seviyesine varan artışlar ailelerin tepkisine neden olurken, eczacılarda bu durumdan şikayet ediyor. 1 kilo 200 gramlık bebek maması fiyatlarının geçtiğimiz sene içerisinde 80 TL düzeyinde bulunduğunu aktaran eczacılar, bu sene fiyatların 128 TL seviyesini görmesinin aileler kadar kendilerini de düşündürdüğünü dile getiriyor. 

Eczanelerde Satılan Ürünler İki Gruba Ayrılıyor

Fiyatlarda gözlemlenen artışları firmalara bağlayan ve eczanelerde satışı gerçekleştirilen ürünlerin iki gruba ayrıldığından bahseden eczacı Nurullah Karadeniz, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödemesini gerçekleştirdiği ürünler ve kurumun ödemediği ürünler olduğunu ifade etti. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödeyici konumda bulunduğu için firmalarla belirli bir oranda artış adına anlaşıldığını dile getiren Karadeniz, fiyatların bu şekilde artışının frenlenebildiğini fakat ödenmeyen ürünler adına firmaların bir nevi kendi başına hareket ederek yüksek seviyede zamlar gerçekleştirebildiğini söyledi. 

Ülke genelinde satışı en fazla yapılan bebek mamalarından bir markanın fiyatları göz önüne alındığında 1 Şubat 2017 tarihinde 75 TL fiyat bulunduğunu aktaran Karadeniz, şimdilerde fiyatın 128 TL seviyesine kadar yükseldiğini dile getirdi. 

Bir senelik zaman dilimi içerisinde yüzde 69.3'lük bir artışın olduğuna vurgu yapan Karadeniz, diğer bir mama fiyatının ise yüzde 76'lık artış gösterdiğinin gözlemlendiğini ifade etti. 

Vatandaşlar Zamlardan Dolayı Mağdur Oluyor 

Sadece bebek mamalarında değil soğuk algınlığı ilaçlarında da gerek kur farkı gerekse firmaların yüksek zamları nedeniyle mağduriyet yaşandığının altını çizen Karadeniz, elinde bulunan listeye göz gezdirdiğinde 3 bebeği bulunan bir aileyi düşünmek dahi istemediğini dile getirdi. Karadeniz, diğer giderlerde göz önüne alındığında ailenin tüm maaşının bebek mamasına ve söz konusu giderlere harcanabileceğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri