Fiyatların Neden Yükseldiği Belli Oldu! Nisanda Tavuk Yumurtası Üretimi Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin Kümes Hayvancılığı Üretim İstatistiklerini açıkladı.

Fiyatların Neden Yükseldiği Belli Oldu! Nisanda Tavuk Yumurtası Üretimi Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin Kümes Hayvancılığı Üretim İstatistiklerini açıkladı.

Nisanda 1,6 Milyar Adet Tavuk Yumurtası Üretildi

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayında üretilen tavuk yumurtası sayısının 1 milyar 600 milyon adet olduğunu duyurdu. Bu sayının Mart ayına göre yüzde 3,3 az olduğu bildirildi.

Nisan ayı Kümes Hayvancılığı Üretim İstatistiklerine göre tavuk yumurtası üretimi ay bazında gerilerken, 2017’nin dördüncü ayına kıyasla yüzde 4,4’lük artış kaydetti.

Kesilen Tavuk Sayısı ArttıKurumdan yapılan açıklamaya göre Nisan ayında kesimi gerçekleşen tavuk sayısı ay bazında yüzde 4,1 artış kaydetti. Bu sayı yıl bazında değerlendirildiğinde artışın yüzde 11 olduğu belirlendi. Nisan ayının ilk gününden son gününe kadar kesimi yapılan tavuk sayısı ise 109 milyon adet olarak kaydedildi.

Nisan ayı boyunca kesilen hindi sayısı ise ay bazında yüzde 9,2 oranında arttı. 2017’nin aynı dönemine göre bu oran yüzde 51,42lük bir artış kaydetti. Yılın dördüncü ayında kesilen hindi sayısı ise 571 bin adet olarak hesaplandı.

Tavuk Eti Üretimi Yıllık Yüzde 10,9 Arttı

TÜİK açıklamasında tavuk eti üretim verilerine de yer verdi. Üretimin ay bazında yüzde 3,1 arttığı tespit edilirken, yıllık değişimin yüzde 10,9’luk artışa işaret ettiği dikkat çekti. Buna göre Türkiye Nisan ayında toplamda 191 bin 567 ton tavuk eti üretimi gerçekleştirmiş oldu.

Hindi etinin üretim rakamları da yukarı yönlü hareket edenlerden oldu. Üretim ay bazında yüzde 11,7 arttı. Yıllık üretimdeki artışsa yüzde 63,6 olarak kaydedildi. Nisan ayının son günü itibariyle hindi eti üretiminin toplam miktarı 5 bin 980 tona yükseldi.

Tavuk eti üretimindeki değişim mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırıldığında aylık yüzde 1,6 arttı. Aynı seri dahilinde takvimsel faktörler arındırıldığında yıllık artışsa yüzde 8,1’e denk geldi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri