Göçmenler Sınır Dışı Ediliyor

Bu düzenleme ile polisin yakaladığı göçmenler gözaltına da alınabilecek.

Göçmenler Sınır Dışı Ediliyor

ABD'de belgesiz göçmenler toplu sınır dışı edilecek. ABD'de yasa dışı göçmenleri ilgilendiren genelgeler, en az 11 milyon belgesiz göçmeni etkileyecek. Bu düzenleme ile polisin yakaladığı göçmenler gözaltına da alınabilecek. Fakat Obama döneminde kabul edilen, ABD'ye çocuk olarak girmiş yaklaşık 750 bin kişi ülkede kalabilecek.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından Salı günü bazı yeni yönetmelikler açıklandı. Yönetmelikte, ABD Başkanı Donald Trump'ın 25 Ocak'ta imzaladığı başkanlık emrinin nasıl uygulanacağı bilgisi yer alıyor.İç Güvenlik Bakanlığı, söz konusu talimatların ülkedeki göçmenlik yasasını değiştirmediğini ifade etti. Fakat yasanın daha kararlı bir şekilde uygulamasını teşvik edeceğini belirtti.

ABD'de bulunan belgesiz göçmenlerin 11 milyon ile 13 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Salı günü açıklanan yönetmelikler, bu göçmenlerin sınır dışı edilmesine imkan sağlıyor. Obama dönemindeki sınır dışı işlemleri ülkede 14 günden fazla kalmamış ve sınırın 160 kilometre yakınında olan kişiler için söz konusuydu. Bu yönetmeliklerle, yetkililer ülkede iki yıldan fazla süredir bulunduğunu ispat edemeyen belgesiz göçmenlerin sınır dışı edilmesini hızlandıracak imkanı sağlıyor.

Yeni düzenleme ile ayrıca, sınırda yakalanan kişilerin serbest bırakılma durumu da ortadan kalkıyor. Durum netleşene kadar, bu kişiler gözaltı merkezlerinde tutulacak. Çocuklarının ülkeye yasa dışı şekilde girmesine yardım eden ebeveynlere ceza verilmesi amacıyla, savcılara talimat veriliyor. Düzenlemede ABD'nin güney sınırındaki duvarın genişletilmesine yönelik olarak da talimat yer alıyor.

Yeni talimatların uygulanabilmesi için, İç Güvenlik Bakanlığı istihdam açmayı planlıyor. Bu kapsamda, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu'nda çalışmak üzere 10 bin ve sınır devriye ekiplerine katılmak üzere 5 bin yeni çalışan alınması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER