GSS Prim Borcu Herkes İçin 50 Lira Olacak

Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapan milyonlar kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Bu gelişmeye göre prim borcu 3 farklı ödeme sisteminden tek bir ödeme planına indirgenecek.

GSS Prim Borcu Herkes İçin 50 Lira Olacak

Genel Sağlık Sigortası ödemesi yapan milyonlar kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Bu gelişmeye göre prim borcu 3 farklı ödeme sisteminden tek bir ödeme planına indirgenecek. Bir süredir sosya güvenlik alanında hükümet tarafından çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yapılan son düzenlemelere göre Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçluları yakından ilgilendirecek açıklamalar yapıldı. Genel Sağlık Sigortası prim ödemeleri gerçekleştiren 4.2 milyon kişi olduğu belirlendi. Milyonlarca borçlunun her ay yapmış olduğu düzenli ödemelerin tek bir sisteme bağlanmasına karar verildi. Artık aylık olarak yapılan ödemelerin düşürülmesi bekleniyor. 

Geçen yıl başlayan Genel Sağlık Sigortası ödemeleri borçluların maaş durumlarına göre 3 farklı şekilde yapılıyordu. Bu sisteme göre 71,10 lira, 213,30 lira, ve 426,19 lira olmak üzere farklı ödeme planları çıkarılmıştı. Bu sisteme göre maaş durumlarına göre en uygun ödeme sistemi belirleniyordu. Yeni sistemle birlikte bu uygulama tamamen değişiyor. Artık her borçlunun aynı borç sistemi üzerinden değerlendirilmesi bekleniyor. 

Daha önceki sistemde gelir testi yaptırmayan vatandaşların asgari ücretin iki katı maaş aldığı düşünülerek otomatik olarak yüksek rakamlar ödemesine karar verilmişti. Yeni sistemde bu durum da değişiyor ve artık gelir testi yaptırmayan vatandaşlarında borçlarında indirime gidilmesi kararlaştırıldı. Artık her borçlunun ayık ödemeleri tek rakamla birlikte 50 liraya düşürülüyor. Yeni sistemde yapılan gelir testi sonrasında kişinin gelirinin asgari ücretin üçte biri oranında az olması sonucunda sağlık hizmetlerinden sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde yararlanmalarına olanak sağlanacak. Sistemin milyonlarca borçluyu olumlu etkilemesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri