Gümrük Birliği Anlaşması İle Yatırımlar Artacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Gümrük Birliği anlaşmasının yeni yapılması planlanan yatırımların önünü açması bekleniyor.

Gümrük Birliği Anlaşması İle Yatırımlar Artacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Gümrük Birliği anlaşmasının yeni yapılması planlanan yatırımların önünü açması bekleniyor.Gümrük Birliği anlaşmasının Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini düzenldiği göz önünde bulundurulduğu zaman gerilen tüm ilişkilere rağmen karşılıklı olarak yapılan bu anlaşmanın ilişkileri düzenlemenin önemli bir yolu olduğu ifade edildi. Gümrük Birliği anlaşmasının bu anlamda yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda bazı açıklamalar yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamalarda Gümrük Birliği anlaşmasına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılacak olan Gümrük Birliği anlaşmasının hem Avrupa Birliği ülkeleri hem de Türkiye açısından önemli sonuçlar doğuracağını ortaya koydu. Anlaşma üzerinde bir güncellemenin yapılması sonrasında iki tarafına bu durumdan karlı çıkacağı konuşulanlar arasında yer alıyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından konu hakkında halihazırda bazı çalışmaların olduğu konuşulanlar arasında yer aldı. 

Şimdiki dönemde Gümrük Birliği anlaşmasının tekrar gündeme getirilmesinin Türkiye için önemli olduğu konuşuluyor. Türkiye'nin aleyhine gelişen gelişmeler sebebiyle anlaşmanın şuanki hali ile uygulanmasının mümkün olmadığını dile getiren Bakan Tüfenkçi müzakerelerin tekrar başlaması ve bu konuda anlaşmaların maddelerinin tekrar görüşülmesi gerektiği özellikle belirtildi. Gümrük Birliği anlaşmasının tekrar gerçekleştirilmesi sonucunda özellikle ülkemize gelen yabancı yatırımların sayısının hızlı bir şekilde artması bekleniyor. Bu durumun Türkiye'nin ekonomisine büyük katkı sağlaması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 06:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri