Güney Kore’deki Rüşvet Skandalı Büyüyor

Güney Kore tarihinin en büyük rüşvet skandalı Devlet Başkanından sonra, teknoloji devi Samsung'a da sıçradı. Savcılık Samsung genel müdürü hakkında soruşturma başlattı.

Güney Kore’deki Rüşvet Skandalı Büyüyor

Güney Kore geçtiğimiz haftadan beri rüşvet skandalını konuşuyor. Rüşvet skandalı ardından Devlet Başkanı geçici olarak görevden alındı, Devlet Başkanı başdanışmanı hapiste ve teknoloji devinin patronu 22 saat süren sorgudan geçti.

İddiaya göre Samsung genel müdürünün Güney Kore Devlet Başkanı Başdanışmanına tam on altı milyon Euro rüşvet verdiği ifade ediliyor. Şu anda hapiste olan müdür için verilecek karar pazartesi günü duyurulacak.

SAMSUNG PATRONUNA 22 SAAT SORGULAMAGeçen Cuma günü savcılık Jay Y. Lee’yi 22 saat süren sorgudan geçirmişti. Rüşvet skandalının baş aktörü Samsung genel müdürünün, Güney Kore Devlet Başkanı Başdanışmanına 16 milyon Euro miktarında rüşvet verdiği öne sürüldü. Güney Kore hükümeti tarafından 2 şirketin birleşmesinin ret edildiği ifade edilirken, rüşvet ardından durumun değiştiği de söylenenler arasında yer aldı.

HAPSE GİRENLERİN SAYISI ARTABİLİR

Güney Kore’de teknoloji devi olan Samsung markası yönetiminde bulunan üç yetkilinin de rüşvet skandalına karıştığı, söz konusu kişilerinde hapis cezası almasının beklendiği belirtiliyor.

MECLİS DEVLET BAŞKANINI GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN ALDI

16 milyon Euroluk skandal ardından Güney Kore Devlet Başkanı meclis tarafından yapılan oylama ile geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Başkan ile ilgili karar ise önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından verilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri