Hazinenin İkinci Tahvil İhracı 26 Mart’ta Başlıyor!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, yastık altındaki altınların ülke ekonomisine kazandırılması için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu sene de devam edileceğini bildirdi.

Hazinenin İkinci Tahvil İhracı 26 Mart’ta Başlıyor!

Hazinenin yastık altındaki altınların ülke ekonomisine kazandırılması için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu sene de devam edeceğini dile getiren ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, çalışmaların tamamlandığını belirtti. Şimşek, altın tahvilinde ikinci ihraç için 26 Mart- 20 Nisan tarihleri arasında 4 etap şeklinde Ziraat Bankası’nın 81 ildeki 320 şubesinden talep toplanacağını söyledi.

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda Şimşek, ülkede atıl kullanımda olan altın miktarının minimum 2 bin 200 ton olduğuna ve bu altınların değerinin 300 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti. Şimşek, bu altınların ekonomiye kazandırılması için geçen sene Ekim ayında Türkiye genelinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirildiğini anımsattı.Altınlara Ek Getiri Sağlanıyor

Bu yöntemle yatırımcı tabanının geliştirilmesi ve ihraç edilen enstrümanların çeşitlendirilmesini hedeflediklerini belirten Şimşek, Hazinenin bu altın ihracı neticesinde 2017 senesinde toplam 2.5 ton altın toplanarak Merkez Bankası’nın rezervlerinin artırıldığına işaret ederek, 12 bin 800 vatandaşların altınlarını devlet güvencesinde saklandığını ve bu vatandaşların altınlarına ek bir getiri kazandırıldığını söyledi.

Altın tahvili kapsamında, katılımcıların yüzde 54'lük bölümünün kira sertifikası talep ettiğini anlatan Şimşek, gerçekleştirilen ilk altın ihracına kadınların yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayarak, talebin yüzde 55'lik bölümünün kadınlardan geldiğini belirtti. 2017 senesinde gerçekleştirilen ihraçta yatırımcıların yüzde 51'lik bölümünün 25- 44 yaş aralığındaki kişilerden oluştuğunu dile getiren Şimşek, altınların yüzde 41'lik bölümünün üç büyük şehirden toplandığını ifade etti.

Altın ihracına bu sene de devam edeceklerini dile getiren Şimşek, bu kapsamda çalışmaların tamamlandığını belirterek, 26 Mart- 20 Nisan tarihleri arasında 4 etap halinde Ziraat Bankası’nın 81 ildeki 320 şubesinde talep toplanacağını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri