İkinci El Araç Satışlarında Tüketiciyi Koruyacak Hamle!

İkinci el araçlara ekspertiz zorunluluğu getirilmesiyle, tüketicilerin araç alırken yaşadığı endişeler ortadan kalkacak.

İkinci El Araç Satışlarında Tüketiciyi Koruyacak Hamle!

İkinci el otomobil satışlarında kilometre azaltma, aracın hasar kaydını belirtmeyerek satış yapma gibi sebeplerle tüketicilerin yaşadığı mağduriyetliklerin önüne geçilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalarda, ikinci el araç satışları için yeni bir kanun yürürlüğe girdi. Yasayla ikinci el taşıt ticaretinin sadece bu sektörde çalışan tacirler, esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılması amaçlanıyor.

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geçmiş dönemlerde, ekspertiz hizmeti veren şirketlerin artması sebebiyle tüketicilerin isteği doğrultusunda ve ekspertiz ücretlerini kendileri karşılamak şartıyla ekspertiz raporu alabiliyordu. Yönetmelik, ekspertiz raporunu zorunlu hale getirdi ve bu ekspertiz raporunun mali yükümlülüğünü satıcıya verdi. Bunun yanı sıra, yeni düzenlemeyle ekspertiz raporunun satış işleminden önce düzenlenmesi de zorunlu hale getirildi. Bu zorunluluk, sekiz yaş altı ve 160000 kilometreye ulaşmayan araçlar için geçerli olacak. Bu sınırların üstündeki araçlar için raporun satış işleminden önce düzenlenmesi zorunlu değil.Ekspertiz Hizmeti Veren Şirketler Yeterlilik Belgesi Alacak

Ekspertiz raporu düzenleyecek şirketlere de sınırlama getirildi. Ekspertiz hizmeti vermek isteyen şirketler Türk Standartları Enstitüsüne müracaat ederek yeterli donanıma sahip olduğunu kanıtlayacak. Uzmanlığı yeterli görülen şirketlere “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi” verilecek ve tüketiciler bu güvenli şirketlerden hizmet alacak.

Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin tüketiciden kaynaklanan bir sebeple gerçekleşmediği sürece yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenecek. Yetki belgesine sahip işletme, ikinci el motorlu kara taşıtının satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce uzman incelemesi raporu alacak ve raporun bir nüshasını satış esnasında alıcıya teslim edecek. Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standartlara uygun olarak, “TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi” bulunan şirketler tarafından düzenlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri