IMF Türkiye’ye İyi Haber Verdi

Nisan 2018 sayısını "Konjonktürel İyileşme, Yapısal Değişim" başlığı ile yayınlayan IMF, Türkiye hakkındaki ekonomik büyüme yorumlarında değişikliğe gitti ve Türkiye’ye iyi haber verdi.

IMF Türkiye’ye İyi Haber Verdi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu’nun Nisan 2018 sayısını yayınladı. Nisan 2018 sayısını "Konjonktürel İyileşme, Yapısal Değişim" başlığı ile yayınlayan IMF, Türkiye hakkındaki ekonomik büyüme yorumlarında değişikliğe gitti ve Türkiye’ye iyi haber verdi.Her yıl 2 kez hazırlanan rapor, IMF’nin Dünya Bankası Toplantıları öncesinde hazırlanıp yayınlanıyor. Rapor içeriği genel itibari ile ülkelerin ekonomik durumlarını ve ekonomik büyüme oranlarını içeriyor. Aynı zamanda rapor içerisinde ülkelerin ekonomik büyüme oranlarına ilişkin tahminlere de yer veriliyor. Hazırlanan raporda Türkiye hakkındaki ekonomik büyümeye ilişkin tahminlere de yer verildi. Rapora göre 2018 yılında Türkiye için beklenen yüzde 4.3’lük büyüme beklentisi, yüzde 4.4’e yükseltilerek iyi haber verilirken, 2019 yılında beklenen yüzde 4.3’lük büyüme beklentisi, yüzde 4’e düşürüldü.

Türkiye’nin Politik Duruşu Hızlandı

Geçtiğimiz yıldan bu yana Türkiye’nin genişlemeci bir politik duruşa sahip olduğunu belirten IMF raporunda, Türkiye’nin bu duruşu hızlandırmış olduğundan bahsedildi. Daha önceki raporda 2017 yılı için Türkiye’nin yüzde 6.3 oranında bir büyüme yaşayacağı belirtilmiş, daha sonra bu oran yüzde 7 seviyesine çıkarılmıştı. Türkiye’nin politik duruşundaki hızlanma ile 2018 yılında da iyi bir büyüme oranı yakalayacağını belirten IMF, Ocak ayında yayınlamış olduğu DEG Raporu’ndaki yüzde 4.3’lük büyüme oranını, bugün açıklanan raporda düzelterek 4.4’e çıkardı.

Döviz Kuru Öncelikli Risk

IMF tarafından her yıl Dünya Bankası Toplantıları öncesinde yılda iki kez hazırlanan DEG Raporu’na göre, Türkiye’ye ilişkin bir diğer değerlendirme döviz kurları hakkında oldu. Türkiye’nin döviz kuru riskine yüksek derecede maruz kaldığını ifade eden rapora göre bu durum, Türkiye’nin bilançolarında uyumsuzluk yaratıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri