İngiltere Ortak Pazardan Çıkabilir

İngiltere'nin Brexit strateji konusunda gelecek hafta bir açıklama yapılması beklenirken bazı iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bu iddialara göre İngiltere'nin ortak pazardan ve gümrük birliğinden çıkabileceği söylenenler arasında yer aldı.

İngiltere Ortak Pazardan Çıkabilir

İngiltere'nin Brexit strateji konusunda gelecek hafta bir açıklama yapılması beklenirken bazı iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bu iddialara göre İngiltere'nin ortak pazardan ve gümrük birliğinden çıkabileceği söylenenler arasında yer aldı. İngiltere son dönemlerde sık sık Brexit konusu ile gündeme gelmeye başladı. Bunun üzerine İngiltere Başbakanı Theresa May'in gelecek hafta düzenleyeceği bir toplantı sonrasında Brexit konusunda izlenmesi planlanan stratejilerin açıklanacağı konuşuluyor. Bunun üzerine İngiltere'nin Brexit ile birlikte ortak pazardan ve bunun yanı sıra gümrük birliğinden de çıkabileceği konuşuluyor. Gelecek hafta yapılacak basın toplantısı sonrasında bu konuda İngiltere Başbakanının bir açıklama yapması bekleniyor. 

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden çıkarken yükselen Avrupa Birliğinden zor durumda kalması açısından ve ülkeler arasında serbest dolaşımın sona ermesi amacıyla ortak pazardan çıkabileceği düşünülüyor. Çok eski yıllardan bu yana göçü kontrol altına almak amacıyla giriş yapmış oldukları ortak pazardan çıkabileceği düşünülüyor. Avrupa Birliğinden çıkış işlemlerinin başlatılmasının hemen ardından Yeni Zelenda ile bir serbest ticaret anlaşmasının yapılmasının bir anlamda gümrük birliği anlaşmasından da çıkacağı konuşulanlar arasında yer almaya başladı. 

İngiltere Başbakanının yapacağı konuşmalarda ortak pazar ve gümrük birliği anlaşmalarına da değineceğinin düşünülmesi şimdiden çeşitli tepkilerin oluşmasına neden oldu. Karşıt görüşler ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkan tepkilere göre bu tür bir konuşmanın yapılması halinde yapılacak adımların oldukça sorumsuz bir adım olarak değerlendirildiği konuşuluyor. Hatta açıklamaların ardından hükümetin bu konuda herhangi bir uygulama zorunluluğunun bulunmadığı da konuşulanlar arasında yer alıyor. İngiltere kamuoyunda son günlerde Avrupa Birliğinden çıkış konusunda yumuşak ve sert çıkışların tartışılmaya başlanması dikkatlerden kaçmadı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri