JP Morgan, Türkiye’nin Cari Açık Oranlarını Değerlendirdi

JP Morgan tarafından değerlendirilen Ocak ayı cari oranlarına göre Türkiye’nin cari işlemlerinde genişlik getiren şey yüksek enerji fiyatları.

JP Morgan, Türkiye’nin Cari Açık Oranlarını Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından dün açıklanan Ocak ayı cari açık oranlarından sonra, dünyaca ünlü bankalardan JP Morgan, Türkiye’ye yönelik değerlendirme yaptı. Güçlü iç talep, yüksek enerji fiyatları ve özellikle güçlü altın ithalatının Türkiye'nin cari işlemler açığını genişlettiğini bildiren JP Morgan bankası, aynı zamanda Türkiye’nin cari işlemler ile ilgili finansmanında herhangi bir zorluk yaşanmamasının cesaret verici olduğunu ifade ederek takdir etti.

JP Morgan tarafından değerlendirilen Ocak ayı cari oranlarına göre Türkiye’nin cari işlemlerinde genişlik getiren ilk şey yüksek enerji fiyatları. Türkiye’nin yüksek enerji fiyatlarının cari işlemlerde sorun olduğunu bildiren banka, altın ithalatına da değindi. Avrupa ile ilişkilerin düzeltilmesi durumunda Türkiye’nin ithalat oranlarında azalış yaşayacağını vurgulayan banka, bu yıl Türkiye’den Avrupa’ya yönelik adımlar beklediğini ifade etti.

Dış Dengelerde Zayıflama Olacakİleriki günlerde Türkiye’nin altın ithalatında ivme kaybedeceğini ifade eden JP Morgan, altın ithalatında ivme kaybedilmedi ile birlikte dış dengelerde daha pozitif bir denge yaratılacağını savundu. Türkiye’nin dış dengelerdeki zayıflamasının altın ithalatında yaşanan artışlara bağlayan banka, ivme azaldıkça bu durumun düzeleceğine inanıyor.

Türkiye’nin dış dengelerde daha istikrarlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğinin altını çizen banka, turizm sektöründe keskin bir toparlanmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Türkiye’nin turizm sektöründe toparlanma sürecine girdiğini de belirten banka, dış dengelerdeki bozulmanın turizm faaliyetlerinin arttırılması ve Avrupa’ya ihracat yapılması ile telafi edilebileceğini dile getirdi.

Beklenenden fazla bir cari oran yansımasının tek sebebini altın ithalatına ve yüksek enerji fiyatlarına bağlayan JP Morgan, Türkiye’nin önümüzdeki aylar içerisinde toparlanma sürecine gireceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri