Kamu ve Özel Sektör Yatırımları 4 Kat Artış Yaşayacak!

Global Girişimcilik Kongresi'nde konuşan Erdoğan, kamu ve özel sektör yatırımlarının ilk kez 1 trilyon liranın üstüne çıkacağını, bunun ise 4 kat artış demek olduğunu dile getirdi.

Kamu ve Özel Sektör Yatırımları 4 Kat Artış Yaşayacak!

Global Girişimcilik Kongresi'nde konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında, Türk milletinin dünya genelinde girişimcilik ruhu en güçlü toplumlar arasında yer aldığına inandığını söyleyerek, insanların ruhunda bulunan girişimcilik mayasının doğru adımlar atılarak daha da geliştirilmesi gerektiğini aktardı. 

180 Milyar Dolarlık Uluslararası Yatırım

Yapılan kongrenin girişimciler adına bir milat olacağından bahseden Erdoğan, geçtiğimiz senelerde gerçekleştirilen reformlarla ülkenin sınıf atladığını belirterek, sadece 2006 senesinden 2017 senesine kadar toplam 180 milyar dolar tuturarında uluslararası yatırım çekildiğini dile getirdi. Gerçekleştirilen yatırımların dünya genelindeki tüm projeler arasında ilk 10'a gireceğini aktaran Erdoğan, yeni havalimanının yolcu kapasitesinin 200 milyon seviyesine kadar çıkabileceğini kaydetti. Büyüme oranlarına bakıldığında G-20'de lider olunduğuna dikkatleri çeken Erdoğan, Türkiye'nin geçmişte G-20 ülkeleri arasında bulunmadığını belirtti. 

Kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarının ilk kez 1 trilyonu aşacağını söyleyen Erdoğan, bunun 4 katlık bir artışa denk geldiğini ifade ederek, söz konusu rakamın gelinen noktayı göstermesi bakımından önemli olduğunu belirtti. 

Dünya genelinde siyasetin ve ticaretin odak noktalarının değiştiğine değinen Erdoğan, bölgesel ve yerel odaklı yaklaşımlar ile hareket edildiğini söyleyerek, dünyanın tek merkez üzerinden yönetilemeyeceğinin anlaşılmaya başlandığını dile getirdi. 

Türkiye Sadece Geçiş Noktası Değil

Öte yandan girişimciliğin ruhunda da insanlar olduğunu bildiren Erdoğan, girişimci insanlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, girişimci insanları yetiştirmek durumunda olunduğunu dile getirdi. Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin sadece Avrupa ve Asya'nın geçiş noktası olmadığını, sanayiden ticarete, tarımdan turizme kadar çok sayıda nüfusa hitap eden stratejik bölgesel bir merkez olduğunu sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri