Kazancını Gizleyene Ceza Geliyor

Yapılan düzenlemeler sonucunda kazancını gizleyerek olduğundan daha düşük göstermek isteyen çalışanlara para cezasının uygulanmasına karar verildi. Artık her meslek grubunun bir kodu bulunacak.

Kazancını Gizleyene Ceza Geliyor

Yapılan düzenlemeler sonucunda kazancını gizleyerek olduğundan daha düşük göstermek isteyen çalışanlara para cezasının uygulanmasına karar verildi. Artık her meslek grubunun bir kodu bulunacak. Çalışanlar için yaşanan sıkıntıların başında kayıt dışılık geliyor. Bu anlamda çalışmaların giderek arttığı ve işverenlerinde durumdan dolayı çeşitli mağduriyetler yaşadıkları belirlendi. Bunun ardından son dönemlerde gizli kayıt dışılık ismi verilen bir durum karşımıza çıkmaya başladı. Bu durum çalışanların çalıştıklarını gizlemeleri ya da maaşlarını olduğundan çok daha az göstererek mağduriyet yaşatmaları olarak ifade edilebilir. Yapılan denetimlere rağmen çok iyi gizlenen maaşlar sayesinde kayıt dışılık oranı sürekli olarak artmaya devam ediyor. Bu durumun daha fazla mağduriyet oluşturmaması adına yeni bir uygulamanın hayata geçirildiği açıklandı. Yeni uygulama ile birlikte artık her meslek grubunun özel bir kodu bulunacak. 

SGK'ya yapılan başvurular çerçevesinde artık kim ne işi yapıyorsa kendi meslek grubuna verilen kodu yine Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekecek. Mesleğe göre belirlenen prim sonucunda esas kazanç daha kolay bir şekilde belirlenecek. Daha önceki dönemlerde prim kazançları belirlenirken sıkıntılar yaşanıyordu çünkü her meslek grubu aynı kod ile isimlendiriliyordu. Bu durum maaşların çeşitli hilelere başvurularak daha az miktarda gösterilmesine neden oluyordu. 

Her çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde işçi olarak gösterilmesi devri sona ererken artık doktorlar, futbolcular, mühendisler ve bu gibi pek çok meslek alanında çalışanların denetimleri gerçekleştirilirken işçi sınıfında gösterilemeyecek. Torba yasa kanunu çerçevesinde yapılan değişiklikler sonucunda sigortalıların belirlenmiş olan meslek grubunda kendilerine verilen kod sayesinde çeşitli hilelere başvurmaları engellenmeden açıkça maaşları ortaya çıkabilecek. Kodun değiştirilmesi ya da yine başka hilelere başvurulması halinde yapılan denetimlerde ortaya çıkarılarak para cezalarının uygulanmasına karar verildi. Bu tür idari cezaların gelecek yıl 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu yıl konu hakkında gerekli çalışmaların tamamlanacağı açıklandı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 07:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri